Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
izabela75ch

"Maly Ksiaze"

Polecane posty

ostatnio kolezanka mnie poprosila bym na swoje konto wypozyczyla z biblioteki "Malego Ksiecia "dla jej syna.zajrzalam do ksiazki i troche poczytalam.Szkoda ze przerabiaja ja 13-to letnie dzieci bo tam jest pelno ukrytych znaczen i przenosni.Bardzo podobal mi sie jeden cytat-mam nadzieje ze dobrze go zapamietalam-

"....jesli ktos kocha kwiat,ktory jest jedyny na milionach i milionach planet ,to do szczescia wystarczy mu patrzenie na gwiazdy i mowi sobie-tam gdzies jest moj kwiat..."

Milosc nie polega na wzajemnym wpatrywaniu sie w siebie, ale wspolnym patrzeniu w tym samym kierunku.

Antoine de Saint-Exup?ry

;-)

To ja pare wkleje :D

Dorosli nigdy nie potrafia samodzielnie niczego pojac i uprzykrzaja zycie dzieciom, ktore ciagle musza im wszystko wyjasniac.

Dorosli lubia liczby. Kiedy sie im opowiada o nowym przyjacielu, nigdy nie pytaja o rzeczy najwazniejsze. Nigdy nie zastanawiaja sie: "Jaki jest dzwiek jego glosu? Jakie sa jego ulubione zabawy? Czy zbiera motyle?" Pytaja za to: "Ile ma lat? Ilu ma braci? Ile wazy? Ile zarabia jego ojciec?" I dopiero wtedy moga uznac, ze wiedza o nim wszystko. Jesli powiesz doroslym: "Widzialem piekny dom z rozowej cegly, z pelargoniam w oknie i golebiami na dachu..." - nie sa nawet w stanie go sobie wyobrazic. Trzeba im to okreslic: "Widzialem dom za sto tysiecy frankow". Wtedy dopier wykrzykna: "Jaki sliczny dom!!!"

Przykro kiedy przyjaciel popada w zapomnienie. Nie kazdemu udaje sie zaznac przyjazni. A ja moglbym przeciez stac sie taki sam jak dorosli, ktorych nie interesuje nic poza liczbami.

Ciernie nie sluza do niczego, to czysty przejaw zlosliwosci kwiatow.

Nie wierze ci! Kwiaty sa slabe. Naiwne. Usiluja dodac sobie pewnosci siebie. Ufaja, ze dzieki cierniom stana sie grozniejsze.

Znam planete, gdzie mieszka pewnien purpurowy Pan. Nigdy nie udalo mu sie powachac kwiatka, popatrzec na gwiazde, pokochac kogos. Jego jedynym zajeciem jest dodawanie. I caly dzien powtarza zupelnie jak ty: "Jestem powaznym czlowiekiem! Jestem powaznym czlowiekiem!" I mowiac to nadyma sie z duma. Ale to nie czlowiek, lecz grzybek!

Jesli ukochasz kwiat, ktory istnieje w jednym egzemplarzu posrod milionow gwiazd, to patrzac na niego czujesz sie szczesliwy.

Swiat lez jest bardzo tajemniczy.

Niczego nie zdolalem wowczas pojac! Powinienem oceniac ja wedlu czynow, nie zas wedlug slow. Ogarniala mnie swym zapachem i blaskiem. Nie powinienem byl nigdy uciekac! Dlaczegoz nie odgadlem czulosci ukrytej w jej drobnych podstepach. Kwiaty sa tak pelne sprzecznosci! Bylem zbyt mlody, zeby umiec ja kochac!

Od kazdego nalezy wymagac tylko tego, co moze dac. Autorytet opiera sie przede wszystkim na rozsadku.

-Co tu robisz?

-Pije.

-Dlaczego pijesz?

-Zeby zapomniec.

-Zeby zapomniec co?

-Zeby zapomniec, ze mi wstyd.

-Wstyd z jakiego powodu?

-Wstyd, ze pije!

"Dorosli sa naprawde bardzo, bardzo dziwni."

-Co to znaczy "oswajac"?

-To znaczy "tworzyc wiezi"

Tylko rzeczy oswojone nadaja sie do poznania. Ludzie nie dysponuja juz wystarczajaca iloscia czasu, zeby cos poznac. Kupuja gotowe wyroby u sprzedawcow, a poniewaz nie ma sklepow z przyjaciolmi, ludzie juz ich utracili.

-Idz popatrzec na roze. Pojmiesz, ze twoja Roza jest jedyna na swiecie.

Nie przypominacie w ogole mojej Rozy. Jeszcze nie stalscie sie niczym. Nikt was nie oswoil i wy nikogo nie oswoilyscie (...) Jestescie piekne, lecz puste. Nie mozna dla was umrzec. Oczywiscie jakis zwykly przechodzien moglby pomyslec, ze moja Roza jest do was podobna. Ale jedynie ona jest wazniejsza od was wszystkich, poniewaz to ja podlewalem. To ja wlasnie wlozylem pod klosz. Ja ochranialem parawanem. To jej narzekan i przechwalek sluchalem, a czasmi milczalem w jej towarzystwie. Bo to moja Roza!!

Jedynie sercem mozna wszystko jasno poznac. To co najwazniejsze skrywa sie przed wzrokiem.

Juz zawsze bedziesz odpowiedzialny za to co oswoiles.

Tylko dzieci wiedza czego szukaja. Traca czas na lalke z szyfonu, ktora nabiera dla nich znaczenia i jesli im ja zabrac, placza. Maja szczescie.

Doznanie przyjazni daje wielkie zadowolenie, nawet jezeli pisana ci smierc

Dorosli wpadaja w wartki ped czasu, nie pamietajac juz czego szukaja. Machaja wiec goraczkowo rekami, krecac sie w kolko.

Na moment znieruchomial. Nie zaplakal. Upadl lagodnie, jak pada drzewo. Piasek stlumil odglos upadku.

Dobrze widzi sie tylko sercem. Najwazniejsze jest niewidoczne dla oczu.�

Wsrod ludzi jest sie takze samotnym.

Jesli potrafisz dobrze siebie osadzic, bedziesz naprawde madry.

Slodko jest noca patrzec na niebo, gdy kochasz roze, ktora znajduje sie na jednej z gwiazd. Wowczas wszystkie gwiazdy sa ukwiecone.

Jestes odpowiedzialny za swoja roze.

Ludzie hoduja tysiace roz w jednym ogrodzie... i nie znajduja w nich tego czego szukaja.

Gdy ktos kocha roze, ktorej jedyny okaz znajduje sie na jednej z milionow gwiazd, wystarczy na nia spojrzec, aby byc szczesliwym. Ale jezeli baranek zje roze, to tak jakby nagle dla niego wszystkie gwiazdy zgasly

Kwiaty sa najpiekniejsze, ale przemijaja.

Moja roza jest przemijajaca! Dla obrony przed calym swiatem ma tylko cztery kolce! A ja ja zostawilem zupelnie sama.

To jest wielka tajemnica. Zarowno dla mnie jak i dla was, ktorzy kochacie Malego Ksiecia, caly wszechswiat sie zmienia w zaleznosci od tego, czy gdzies, nie wiadomo gdzie, baranek, ktorego nie znamy, zjadl lub zje roze.

Na zawsze ponosisz odpowiedzialnosc za to co oswoiles.

Mowa jest zrodlem nieporozumien.

Czy chodzi o dom, czy o gwiazdy, czy o pustynie - to co stanowi ich piekno jest niewidzialne.

Czlowiek naraza sie na lzy, gdy raz pozwoli sie oswoic.

Wszyscy dorosli byli kiedys dziecmi, ale niewielu z nich pamieta o tym.

Idac prosto przed siebie, nie mozna zajsc daleko...

Prozni slysza tylko pochwaly.

Gwiazdy swieca po to, zeby kazdy mogl pewnego dnia znalezc swoja.

Na pustyni jest sie samotnym. Rownie samotnym jest sie wsrod ludzi.

... gdy sie jest bardzo smutnym lubi sie zachody slonca.

Powinno sie sadzic ludzi wedle czynow, a nie slow.

Dla krolow swiat jest bardzo uproszczony, wszyscy ludzie sa poddanymi.

Wszystkie drogi prowadza do ludzi.

Gdy sie chce byc dowcipnym, trzeba czasem sklamac.

Woda nie jest zwyklym plynem. Zrodzila sie z marszu pod gwiazdami, ze spiewu kola, z wysilku ramion. Jest dobra dla serca jak podarek.

Gwiazdy wydaja sie kazdemu inne. Dla tych, ktorzy podrozuja, gwiazdy sa przewodnikami. Dla innych sa tylko malenkimi swiatelkami. Dla uczonych sa problemami. Dla biznesmena zlotem. Ale wszystkie te gwiazdy milcza.

Nie trzeba nigdy sluchac roz. Trzeba na nie patrzec i rozkoszowac sie ich zapachem.

Jesli mnie oswoisz, ty bedziesz dla mnie jedyny na swiecie i ja bede dla ciebie jedyny na swiecie.

Nawet w obliczu smierci przyjemna jest swiadomosc posiadania przyjaciela.

Byle podmuch wiatru moze zgasic lampe - trzeba dobrze uwazac.

joa1983, poszalalas!!!

Ksiazka jest piekna ale dzieci musza byc starsze by ja w pelni zrozumiec!

tez mysle ze dzieci sa za male na ta ksiazke i nie zrozumieja jej tak do konca

ja uwielbiam "Malego Ksiecia" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: czesto ja czytam Olusiowi, bo kiedys tez mu sie bardzo podobala :mrgreen:

joa1983, jest teraz akcja "cala Polska Pierdzi dzieciom" wiec ci po...

"popierdz mi mamo..." :shock: :shock: :shock:

joa1983, to chcesz czy nie w ramach akcji, chociaz troche no wez :lol: :lol: :lol: :lol:

niekoniecznie jednak sie nie skusze
zlamalas mi serce.. moje serce krwawi :oops: :cry: :oops: :cry: :oops: :cry: :oops:

a mowily ze to ja czadzilam
skoro mowily to tak bylo :!: :!: :!: :!: :!: :!: :lol: :lol:

a mowily ze to ja czadzilam

i mialy racje - jak zwykle zreszta :-P :-P :-P

i mialy racje - jak zwykle zreszta
nie inaczej :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Zaloguj się, aby obserwować