Jump to content

Recommended Posts

Zainspirowana wątkiem Sylwii postanowiłam opisać krótko jak robić samemu skarpy:)

 

Scrapbooking jest to technika, która zajmuje się tworzeniem albumów na zdjęcia lub ozdabianiem zdjęć. Scrapbooking polega na wklejaniu zdjęć do własnoręcznie wykonanych albumów z wycinków z gazet, różnych ozdób (np:koraliki ,suszone kwiaty), czy też ważnych dla nas pamiątek takich jak np. bilety z odbytej podróży. W ten sposób nasz album czy ozdobione zdjęcie jest niepowtarzalną pamiątką.

Ciekawie wyglądają albumy ze zdjęciami np: z wakacji, różnych świętą, czy rodzinnych wydarzeń, np narodziny dziecka, urodzinowe przyjęcie, a nawet ślub.

Album wykonany za pomocą scrapbooking'u może by też wyjątkowym prezentem dla kogoś bliskiego.

Scrapbooking pochodzi ze Stanów Zjednoczonych gdzie też jest najczęściej uprawianym hobby. Obecnie na całym świecie scrapbooking stanowią zwartą grupę często wymieniając się za pomocą internetu pomysłami, radami a także gotowymi projektami.

 

Jak wykonać ręcznie album za pomocą scrapbookingu ?

Ważne jest zbieranie pamiątek związanych z danym wydarzeniem. Przydać się może wszystko, np: bilet autobusowy czy też z muzeum, suszone i sztuczne kwiaty, niepotrzebna biżuteria, papierek po cukierku, ulotki reklamowe, dodatki pasmanteryjne (np: wstążki, guziki), wszelkiego rodzaju papiery dekoracyjne, tektury, flamastry, brokat, długopisy itp, jednym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia:D i wielkość przedmiotów, które chcemy umieścić w naszym albumie;):D

 

Jakie są potrzebne materiały do scrapbookingu:

- podkładka do cięcia - może to by np: deska kuchenna drewniana lub plastikowa; podkładka z podziałką- mapa samoregulująca (ta podziałka bardzo przydaje sie podczas równego przycinania papieru, a dodatkowo podkładki te są dość trwałe);

- nożyczki i nożyki do cięcia - mogą się przydać rożne nożyczki: duże, do cięcia większych elementów, średnie oraz małe, np z zaokrąglonym ostrzem do wycinania małych detal. Przydatne mogą by też: nożyki do cięcia tapet; nożyki modelarskie; gnioty z trymerem; markery tnące; wycinak firmy Frikas; nożyczki obrotowe; nożyczki z ozdobnym ostrzem

- linijki, ekierka, linijki z ozdobnymi brzegami

- klej - ważne jest aby klej był dobry i na stałe sklejał poszczególne ozdoby.

- spinacze biurowe i zszywki

- kółka do spinania albumu - są dostępne w kilku rozmiarach jak również kolorach.

- dziurkacze ozdobne

- papiery dekoracyjne, ozdobne, czy też kolorowe

- maszyna do szycia, igły kolorowe nici

- tkaniny

- dodatki pasmanteryjne - może to być wszystko co tylko nam pasuje do naszego albumu: guziki wstążki, cekiny czy też włóczki.

- stemple i tusze do stempli

- oczka i nitowniki

- wytłaczarki

- flamastry, żelopisy, pisaki do kaligrafii, farby

 

Parę przykładowych zdjęć (zdjęcia te pochodzą ze strony :Wyniki Szukania w Grafice Google dla http://artgirlzscrappinattic.typepad.com/artgirlzscrappinattic_web/images/2008/01/25/fun_in_the_sun_pg_2.jpg

6a00d8347d34b369e200e5526b586e8833-500wi.jpg

6a00d8347d34b369e200e55283044f8834-500wi.jpg

6a00d8347d34b369e200e5500822e48834-800wi.jpg

Edited by Nadin

Share this post


Link to post
Share on other sites

komputerowe scrapbooki - komputerowe scarpy

Scrapy w formie gotowców:

 

KB and Friends

ShabbyPrincess.com :: DigiScrap downloads, Free downloads, Digital scrapbooking, Computer Scrapbooking

SCRAPBOOKING - Hobby - Fotosik.pl

Scrapsimple Digital Scrapbooking Paper Templates: Life Books

 

 

Jak zrobić komputerowego scrapa za pomocą Photoshop'a ?

Na początku należy zgromadzić potrzebne elementy takie jak: ramka, tło oraz elementy ozdobne.

1.Zaczynamy od Photoshopa i tam wybieramy PLIK > NOWY, potem ustawiamy rozmiar- myślę, że wygodnie jest tworzenie scrapów na planie kwadrata o rozmiarach 1795x1795, o rozdzielczości 300 pixeli. Natomiast do jeśli wstawiamy naszego scrapa na jakąś internetową stronę, to można go zmniejszyć do wymiarów 900x900, a rozdzielczość pozostawić bez zmian.

2. Następnie otwieramy gotowe tło w PLIK > OTWÓRZ, albo wylewamy kolor, dodajemy teksturę, stosujemy brushe i mamy gotowe własne tło.

3. Otwieramy poszczególne elementy scrapa w Photoshopie i kopiujemy je, a potem wklejamy do je scrapa- każdy element jako nową warstwę (CTRL +L).

4. Gdy mamy wszystkie elementy na osobnych warstwach. Poszczególne warstwy możemy przeciągać niżej lub wyżej lewym przyciskiem myszy (LPM)- w zależności od tego, który element chcemy aby był na wierzchu.

5.Warto wiedzieć że każdy element możemy zwiększać, zmniejszać lub obracać za pomocą wskaźnika (strzałka - K), dodać EFEKTY tj. cień, wypukłość (faza wewnętrzna), teksturę itp. Można zmienić kolor elementu - SHIFT + L.

6. Na innej warstwie wklejamy zdjęcie. Poprawiamy jakość zdjęcia SHIFT + B (jaskrawość i kontrast), SHIFT + M (światła, cienie, półcienie), wyostrzamy DOPASOWANIE > OSTROŚĆ > WYOSTRZANIE. Możemy przekształcić fotografię w czarno - białą lub w odcieniach sepii EFEKTY > EFEKTY FOTOGRAFICZNE.

7. Zdjęcie można umieścić w gotowej ramce, bądź też wykonać samemu ramkę. Na warstwie z wklejonym zdjęciem klikamy różdżką w puste pole, wciskamy CTRL + SHIFT + I (odwróć zaznaczenie), wchodzimy w ZAZNACZENIE > MODYFIKUJ > ZAZNACZ OBRAMOWANIE ZAZNACZENIA, wybieramy opcję "na zewnątrz", wpisujemy liczbę pixeli (czyli szerokość ramki). Klikamy OK. W zaznaczenie wylewamy dowolny kolor, strukturę. Wciskamy CTRL + D (nie zaznaczaj niczego), dodajemy cień, wypukłość i mamy gotową ramkę.

8. Jeśli uda się nam osiągnąć zamierzony efekt to zapisujemy gotową pracę. Najlepiej zapisać plik w 2 formatach - jako jpg i pspimage., ponieważ drugi format pozostawia niescalone warstwy, co umożliwia zmienienie czegoś. Zapisujemy najpierw jako pspimage (F12 - zapisz jako), następnie do zapisania jako plik jpg scalamy scrapa WARSTWY > SCAL > SCAL WSZYSTKO (SPŁASZCZ) i F12 - zapisz jako jpg.

 

Uwaga coraz częściej w wielu galeriach internetowych wymaga się podania tzw. credits- czyli danych o autorze dodatku użytego do stworzonego scrapa. Dlatego moim zdaniem warto, mieć posegregowane piliki z nazwami, nazwiskami autorów- tak aby łatwo można było zidentyfikować dodatek przy uzupełnianiu credits.

Dodatki do scrapów:

Browsing Application Resources on deviantART

Checked Tubes

Kinderfotographie Workshops

Safbi Digital Scrap

SCRAPBOOKING�* tubes PSP

Scrapping with IkeaGoddess

DESIGNER SAMPLERS! : Scrap Outside the Box, not the same old scrap

{Chantals Blog}

Bastelzauber Art - Freebies

Mopsita's Freebies

 

 

Warto zajrzeć tutaj:http://www.lobuziak.pl/forum/artystyczne-mamy/2508-scrapki.html

Edited by Nadin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znalazłam takie zdjęcia czyjegoś albumu z wakacji, myślę że to bardzo fajny pomysł żeby w taki sposób ozdobić fotki z letnich dni:)

631455537303_0_BG.jpg

970455537303_0_SM.jpg

780455537303_0_BG.jpg

380455537303_0_BG.jpg

431455537303_0_BG.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

×