Skocz do zawartości
Nadin

Kalendarz ciąży - od fasolki do małego łobuziaka

Polecane posty

I trymestr

1 miesiąc

0-6 tydzień

Dziecko - W pierwszym tygodniu odbywa się wędrówka w jajowodzie zapłodnionej komórki, oraz jej kolejne podziały.

W drugim tygodniu zarodek- fasolka :D jest już zagnieżdżona w macicy. Powstaje owodniowa czyli zamknięty pęcherz w którym dziecko ma się rozwijać.

W trzecim tygodniu zarodek ma 2,5 mm długości. Powstaje u niego już pierwszy zawiązek serca i zaczynają się tworzyć: układ krwionośny i układ nerwowy. Od 21 dni życia- bije jego maleńkie serduszko.

W czwartym tygodniu zarodek mierzy 6 mm i ma już nerki, wątrobę i przewód pokarmowy. Tworzą się zawiaski kończyn- rączki i nóżki.

Powstaje też pępowina, dzięki której maleństwo będzie dostawało od mamy składniki odżywcze i usuwało produkty przemiany materii.

 

Mama - na początku ciąży możne wystąpić zmiana samopoczucia, która może przejawiać się zmęczeniem, sennością jak również drażliwością  (zob. też: http://www.lobuziak.pl/forum/ciae-aza/852-zachowanie-ciae-azarnej.html#post14733 ).

Przyszła mamusia może odczuwać częściej potrzebę oddawania moczu, a jej piersi stają się bardziej pełne.

Bardzo często występuje też brak łaknienia, niechęć do niektórych potraw ( ja nie mogłam patrzeć na jogurty), czy też zachcianki- nadmierny apetyt na jakąś potrawę. W pierwszej ciąży ciągle miałam ochotę na coś słodkiego :D

Niestety niektóre zapachy mogą przeszkadzać kobiecie. Mogą wystąpić takie objawy jak nudności, wymioty, ślinotok, czy też zgaga. Często objawy te pojawiają się w godzinach rannych jednak mogą też utrzymywać się przez cały dzień. Nudności i poranne wymioty mogą ustąpić po 12- 14 tygodniu, lub też trwać do samego końca:smt108 Ja w pierwszej ciąży odczuwałam jedynie nudności do 3 miesiąca, natomiast w drugiej ciąży wymiotowałam praktycznie do samego końca- kiedy tylko poczułam jakiś przykry zapach.

 

O czym trzeba pamiętać ?

Jeśli palisz to jest to dobry moment na to aby rzucić palenie papierosów.

Odstawiamy stanowczo alkohol- w ciąży nie wolno pić żadnego alkoholu ani lampki wina, ani piwa, ani wódki - bowiem alkohol może spowodować nieodwracalne straty w prawidłowym rozwoju maleństwa (zob też: http://www.lobuziak.pl/forum/ciae-aza/157-alkohol-papierosy-i-inne-uazywki.html ).

Należy pamiętać o kwasie foliowym - jest on bardzo ważny szczególnie w pierwszym trymestrze.

Przyszła mama nie może zapomnieć również o zdrowym odżywianiu się: http://www.lobuziak.pl/forum/dla-przysza-ej-mamy/2526-przepisy-dla-przysza-ej-mamy.html

Nie przyjmuj żadnych lekarstw bez poprzedniej konsultacji ze swoim lekarzem, bowiem niektórych lekarstw w ciąży nie wolno stosować.

http://www.lobuziak.pl/forum/ciae-aza/197-na-co-uwaazaae-w-ciae-azy.html

 

Podziel się z nami w jakim terminie ma przyjść na świat Twoje Maleństwo :)http://www.lobuziak.pl/forum/ciae-aza/66-watek-dla-mam-ciae-azarnych-terminy.html

 

Tak wygląda maleństwo- fasolka w 1 miesiącu swojego życia:)

celulas.jpg

w4a.jpg

schwanger2.jpg

4wbaby.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

2 miesiąc

7- 11 tydzień

Dziecko zarodek- fasolka ma już wszystkie narządy wewnętrzne. U maleństwa pojawiają płuca, a wątroba zaczyna wytwarzać komórki krwi. Pracują już też nerki. Małe serduszko dzielnie pompuje krew - bardzo szybko bijąc, bo aż 144 razy na minutę. Nasza fasolka zmienia się w małego krasnoludka - wykształcają się dłonie i palce z liniami papilarnymi. A po kilku dniach powstają też stópki. Powstają też mięśnie i zaczyna się tworzyć kręgosłup i zaczątki żeber. Bardzo szybko rozwija się główka- stanowi ona aż 1/2 długości zarodka. Tworzy się też mózg, wytwarza się twarz, zawiązki oczu i uszu, podniebienie, żuchwa i szczęka z zawiązkami ząbków mlecznych. Zarodek - krasnoludek rośnie teraz ok 1 mm dziennie. Pod koniec drugiego miesiąca mierzy już 3,5 cm. i wazy 10 g 9_9

 

Mama w tym okresie może odczuwać dolegliwości podobne do tych z pierwszego miesiąca (nudności, wymioty, zgaga, senność, zmęczenie, częste oddawanie moczu). U przyszłej mamy mogą pojawić się problemy z cerą. Na piersiach i brzuchu mogą pojawić się też podskórne niebieskie linie. Jest to spowodowane tym, że w organizmie jest zwiększony transport krwi- szczególnie dobrze to widać u szczupłych. Przyszła mama może być teraz bardziej drażliwa i płaczliwa oraz mieć częste zmiany nastroju:S

 

O czy warto pamiętać ?

Aby wymioty i nudności nie były dla Ciebie takie męczące, to pamiętaj że powinnaś spożywać posiłki często i w małych porcjach. Nie zapomnij o piciu niegazowanej wody po między posiłkami. Zjedz skórkę od chleba, sucharek czy też suche płatki zbożowe przed wstaniem z łóżka. W swojej diecie uwzględnij orzechy włoskie. Unikaj przykrych zapachów. Popijaj herbatkę imbirową.

Aby zapobiec zgadze należy również spożywać często małe posiłki. Powinno się zrezygnować z ciężkostrawnych, pikantnych i tłustych potraw. Kiedy leżysz, śpisz to układaj głowę wyżej. Na zgagę pomagają też świetnie migdały, dlatego jeśli Cię dopadnie to pogryzaj je.

Tak wygląda maleństwo w 2 miesiącu życia płodowego:

schwangerschaft_1.jpg

07w-01.jpg

07w-02.jpg

uge07.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

3 miesiąc

12- 15 tydzień

Dziecko ciało maleństwa staje się coraz prostsze. Wydłużają się mu kończyny. Główka stopniowo unosi się w stosunku do tułowia. Znika mu embrionalny ogon i od tej pory staje się oficjalnie płodem. Coraz wyraźniej są zarysowane policzki, wargi i nosek. Na paluszkach rączek i nóżek pojawiają się zawiązki paznokci. Serduszko maluszka pompuje krew do wszystkich części jego ciała. Pod koniec pierwszego trymestru dziecko waży ok 30- 40 g. i mierzy 9 cm. Maleństwo ma wykształcone poszczególne części ciała i zaczyna nimi poruszać - jednak mama tego jeszcze nie odczuwa.

 

Mama- poprzednie dolegliwości takie jak : zmęczenie, senność, częste oddawanie moczu, zaparcia, zgaga utrzymują się dalej u przyszłej mamy. Pamiętam, że mi cały czas chciało się spać, a kiedy męczyła mnie zgaga to podgryzałam migdały i popijałam herbatkę z imbiru:)

U przyszłej mamy zwiększa się apetyt. Ubrania mogą zaczynać być ciasne w tali. Za to włosy kobiety stają się grubsze i wyglądają zdrowo 9_9

 

 

Tak wygląda maluszek w 3 miesiącu życia płodowego:

9wochen.jpg

12wochen_knochen.jpg

w11b.jpg

11w-01.jpg

uge12.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

II trymestr

4 miesiąc

16- 19 tydzień

 

Dziecko główka jest już proporcjonalnie mniejsza w stosunku do całego ciała. Maleństwo otwiera usta i połyka płyn owodniowy, potrafi też ssać kciuka.

Dziecko może reagować na dźwięki. Intensywnie dojrzewa jego mózg- kora mózgowa jest pofałdowana i rozwijają się coraz liczniejsze połączenia nerwowe. Ciało maleństwa jest porośnięte meszkiem, a jego skóra jest przezroczysta- dlatego też dobrze widać naczynia krwionośne. Maluszek ma długość ok. 16 cm i waż ok. 130 g.:)

 

Mama Teraz cześć męczących objawów z pierwszego trymestru może zniknąć. Przyszła mama nie odczuwa już tak często nudności, a jej apetyt wzrasta. Brzuszek zaczyna być bardziej widoczny. Mama może odczuwać zadowolenie i uspokojenie, a pod koniec miesiąca może już też zacząć odczuwać pierwsze ruchy maleństwa:)

 

Tak wygląda maluszek w 4 miesiącu życia płodowego:

w14a.jpg

16w-02.jpg

uge16.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

5 miesiąc

20- 24 tydzień

Dziecko na główce zaczynają rosnąc mu włoski, pojawiają się brwi i białawe rzęsy. Powieki maleństwa są jeszcze zamknięte, ale może już poruszać gałkami ocznymi. Kubki smakowe są dobrze ukształtowane. Kończyny się wydłużają i maluszek wykonuje nimi intensywne ruchy, które zaczyna odczuwać mama :)

W piątym miesiącu można już czasem zobaczyć na USG czy dziecko będzie dziewczynką czy chłopcem (zob. też: http://www.lobuziak.pl/forum/ciae-aza/607-pleae-dziecka.html#post5418 ).

 

Mama zaczyna odczuwać ruchy maluszka (zob. też: http://www.lobuziak.pl/forum/ciae-aza/1636-jak-reagowaa-ya-cie-na-pierwsze-ruchy-dziecka.html

oraz http://www.lobuziak.pl/forum/ciae-aza/583-kiedy-pierwsze-kopniaki.html) - w pierwszej ciąży ok 20 tygodnia, w kolejnej ok 18 tygodnia.

Myślę że warto zapisać sobie datę, kiedy pierwszy raz poczuło sie ruchy maleństwa- kiedyś może to być dla mamy i dziecka, bardzo miłym i ciepłym wspomnieniem :)

U przyszłej mamy mogą wystąpić bóle podbrzusza wynikające z rozciągania się wiązadeł podtrzymujących macicę. Czasem też wzdłuż brzuszka pojawia się charakterystyczna brązowa linia. Brzuszek ładnie się zaokrągla :)

U mamusi mogą się pojawić też kurcze nóg, niewielkie obrzęki kostek, krwawienie z dziąseł a także z nosa. Mogą też wystąpić problemy z pamięciom:rolleyes:

 

O czy warto pamiętać ?

Kiedy przyszłej mamie dokuczają skurcze łydek warto stosować dietę bogatą w magnez i potas. Zawierają je na przykład: pomidory, jabłka, czy też czekolada.

Teraz warto rozejrzeć się za Szkołą Rodzenia (zob. też: http://www.lobuziak.pl/forum/ciae-aza/184-szkoa-rodzenia-tak-czy-nie.html#post1329 ).

 

Tak wygląda maluszek w 5 miesiącu życia płodowego:

w20a.jpg

w18a.jpg

w19a.jpg

18eu.jpg

Edytowano przez Nadin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

6 miesiąc

25- 28 tydzień

Dziecko porusza się bardzo intensywnie:) Kończyny- rączki i nóżki, wydłużają się, a struktury kostne gromadzą większe ilości składników mineralnych. Podczas badania ultrasonograficznego można zmierzyć długość kończyn, a także wykluczyć nieprawidłowości kręgosłupa i czaszki.

Od około 22- 24 tygodnia otwierają się oczy łobuziaczka, którymi potrafi już nimi mrugać. Wykształcają się komórki odpowiedzialne za świadome myślenie, a maluszek staje się bardziej wrażliwy na dźwięk i ruch.

Dziecko rośnie bardzo szybko osiągając pod koniec 6 miesiąca ok 30 cm długości i ma masę ok 600- 700 g:)

 

Mama w tym czasie coraz intensywniej odczuwa ruchy swojego maleństwa. Niekiedy może ono rozpychać się i kopać cały dzień. Może pojawić się u przyszłej mamy swędzenie brzucha- bo skóra rozciąga się i staje się coraz bardziej napięta. Pojawić się mogą również bóle pleców, szczególnie jeśli kobieta utrzymuje nie właściwą postawę ciała. Mogą znaczą być też dokuczliwe kurcze łydek- najczęściej w nocy oraz mrowienie w rękach i nogach. Przyszła mama odczuwa teraz rzadziej zmienności nastroju, jednak wciąż może być roztargniona i mieć problemy z koncentracją.

 

O czy warto pamiętać ?

Pod koniec II trymestru warto zacząć uczęszczać do Szkoły Rodzenia :)

Skórę brzuszka- aby nie swędziała i nie robiły się na niej rozstępy, należy smarować kosmetykami przeznaczonymi dla kobiet w ciąży:

http://www.lobuziak.pl/forum/zadbana-przysza-mama/846-kosmetyki-przeznaczone-specjalnie-dla-kobiet-w-ciae-azy.html

Tak wygląda maluszek w 6 miesiącu życia płodowego:

20w-03.jpg

w22a.jpg

w21b.jpg

w24a.jpg

thumb10.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

III trymestr

7 miesiąc

29- 32 tydzień

Dziecko- zaczyna się pojawiać u niego tkanka tłuszczowa, a jego szkielet kostnieje. Mózg maleństwa znacznie się powiększa i ma już zwoje i bruzdy, a przekazywanie impulsów nerwowych jest już coraz to szybsze. Rozwija się zmysł smaku- maluszek może odróżniać smak słodki, czy też kwaśny. Dziecko w 7 miesiącu ma regularny sen i może śnić. Reaguje na światło i dźwięk. Może mieć czkawkę (spowodowaną ssaniem kciuka i połykaniem wód płodowych), którą mamusia czasem odczuwa. Intensywnie rozpycha się łokciami i kolankami. Maluszek mierzy teraz ok. 40 cm i waży ponad kilogram:)

Mama - oprócz objawów takich jak świąt skóry, kurcze nóg, obrzęki stóp, dłoni, a nawet czasem twarzy, mogą dołączyć jeszcze trudności w oddychaniu i spłycony oddech. Utrudniony oddech u mamy jest spowodowany bowiem uciskiem powiększającej się macicy na przeponę. U przyszłej mamusi mogą się pojawić sporadyczne zazwyczaj bezbolesne skurcze macicy- tak zwane skurcze Braxtona- Hicksa. Mogą też pojawić się również zaparcia, które z kolei mogą prowadzić do powstania hemoroidów. W związku z przyrostem masy ciała i powiększającym brzuszkiem, przyszła mama może odczuwać nasilone bóle pleców i zmęczenie. Nadal może być roztargniona, a dodatkowo mogą zwiększać się obawy dotyczące porodu i nowej roli - matki O.o

 

Tak wygląda maluszek w 7 miesiącu życia płodowego

 

28week-juanCarlosPons1.jpg

29ish-SaiedTohamy.jpg

26baby.jpg

thumbsuck.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

8 miesiąc

33- 36 tydzień

Dziecko- nadal rośnie w bardzo szybkim tępe i dość intensywnie się porusza. Dalej rozwija się wzrok, a jego oczy już rejestrują przez powłoki brzuszne zmiany oświetlenia. Maleństwo zapamiętuje głos swojej mamy i rytm bicia jej serca. Mózg rozwija się dalej. Większość układów jest już dobrze rozwinięta. Co tydzień maleństwu przybywa 200 g i pod koniec 8 miesiąca waży już ok 2500 cm i ma długość ok 45 cm.

 

Mama- nasilają się kłopoty z oddychaniem, ustępują jednak gdy maleństwo przesunie się niżej. Zwiększa się liczba treningowych skurczów Braxtona- Hicksa. Mogą utrzymywać się swędzenie skóry brzucha, kurcze łydek, zaparcia i bóle łydek. Z piersi może wyciekać płyn- co sygnalizuje, że niedługo będą gotowe do wytwarzania pokarmu. Przyszła mama może odczuwać zniecierpliwienie i pragnienie aby w końcu spotkać się ze swoim maleństwem :)

 

Tak wygląda maluszek w 8 miesiącu życia płodowego

face3a.jpeg

123131.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

9 miesiąc

37 tydzień- aż do narodzin :)

Dziecko - około 36- 37 tygodnia w pełni rozwijają się jego płuca. Maluch wciąż rośnie i przybiera na wadze. Meszek, który był obecny na jego ciele, teraz znika. W jelitach gromadzi się smółka, która zostanie wydalona po porodzie jako pierwsza kupka. Mały łobuziak w terminie porodu waży ok 3500 g. i mierzy ok 55 cm.:)

 

Mama -teraz łatwiej jest jej oddychać, gdyż macica powoli się obniża. Nadal mogą się utrzymywać obrzęki nóg, żylaki i świąt skóry na brzuszku. W nocy dalej mogą być dokuczające skurcze mięśni w nogach. Mały łobuziak ma teraz nie wiele miejsca- dlatego jego ruchy przyszła mama może odczuwać jako rozpychanie się i wiercenie. Teraz mamusię może napaść nieodparta chęć robienia początków i przygotowywania domu na przyjście na świat małego łobuziaka

36_1_66.gif

 

O czy warto pamiętać ?

Nadal możesz spacerować czy też pływać.

Spakuj torbę, którą zabierzesz do szpitala (zob też: http://www.lobuziak.pl/forum/zakupy-dla-dzieci/1481-wyprawka.html ), gdyż w zamieszaniu, które nastąpi kiedy poczujesz pierwsze oznaki porodu łatwo stracić głowę.

Kup fotelik samochodowy dla dziecka, przyda Ci się od razu- gdy ruszysz z malcem w pierwsza podróż:D ze szpitala do domu.

Skontaktuj się z lekarzem, lub udaj się do szpitala gdy:

Poczujesz że aktywność maleństwa się wyraźnie zmniejszała- szczególnie gdy jego ruchy były zwykle bardziej intensywne np: w porze Twojego posiłku.

Poczujesz ostry ból w plecach lub odejdą Ci wody płodowe.

Zaczynasz krwawić.

 

Opracowanie: Nadin, w oparciu o: Od poczęcia do narodzin. Poradnik dla przyszłych rodziców polecany przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, wyd. Pelargos Sp. z o o., Warszawa 2007

Tak wygląda mały łobuziak w 9 miesiącu życia płodowego i w dzień swoich narodzin :)

w36.jpg

birthsm.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

×