Skocz do zawartości
Nadin

Cesarka na życzenie ma być zakazana

Polecane posty

Cesarskie cięcie na życzenie - możliwość, którą co roku wybierają tysiące polskich matek - może wkrótce zostać zakazana i wręcz uznana za błąd w sztuce medycznej - dowiedział się "Dziennik". Gazeta informuje, że zakaz takich zabiegów znajdzie się w wytycznych, które opracowuje specjalny zespół działający przy Ministerstwie Zdrowia. Rekomendację w tej sprawie przygotowało Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

- Cesarskie cięcia mają się odbywać tylko wtedy, kiedy będą ku temu wskazania medyczne. Te zabiegi nie są obojętne dla zdrowia kobiety - powiedziała "Dziennikowi" minister zdrowia Ewa Kopacz. Zaś wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego Tomasz Niemiec dodał, że "kobieta to nie jest walizka, którą można sobie dowolnie otwierać i zamykać".

Już wcześniej departament prawny Ministerstwa Zdrowia ogłosił, że cesarka na życzenie należy do zabiegów, które mogą być uznane za błąd w sztuce lekarskiej. O tym, czy tak się stanie, zadecyduje opublikowana jesienią wersja standardów opieki okołoporodowej.

W ub.r. na dobrowolne cięcie, bez żadnych wskazań medycznych, zdecydowało się od 8 do 12 tys. polskich kobiet, podaje "Dziennik". Minimalizowanie liczby cesarskich cięć zaleca Światowa Organizacja Zdrowia.

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,5607313,Ewa_Kopacz_chce_zakazac_cesarek_na_zyczenie.html

Cesarka na życzenie ma być zakazana, a co Wy o tym sadźcie?

Myślicie że to dobry czy zły pomysł?

Sadze, ze jesli kobieta jest zaznajomiona z plusami i minusami, z powiklaniami idacymi za cc, to powinna miec mozliwosc wyboru (po podpisaniu deklaracji, ze wie o wszystkich za i przeciw).

każda kobieta powinna mieć wybór. Ze średniowiecza już dawno wyszliśmy wiec nie wiem po co chcą się cofać???

A ja uważam, że cesarka na życzenie to głupota. (Myślę głównie o takich przypadkach, gdzie zdrowa jak koń kobieta przychodzi na poród i życzy sobie cesarkę aby mieć poród z głowy)

O tym powinien decydować lekarz.

Pacjenci nie mają odpowiedniej wiedzy, a szkoda żeby ktoś sobie rujnował zdrowie, np. po namowie koleżanki.

Często poruszanym argumentem przez kobiety jest to, że mają one prawo decydować o swoim ciele sama - z tym się całkowicie zgadzam, ale jednak wydaje mi się, że w tym przypadku decyzja powinna być podjęta przez lekarza, bo to on jest chyba najbardziej kompetentny w tych sprawach.

Nigdy bym sie na to nie zdecydowała. Współczuje kobietom które ze wzgędów zdrowotnych musiały mieć cesarkę, choć pragnęły urodzić siłani natury. Kobiety które rodzą przez cesarskie cięcie na życzenie pozbawiają sie naprawdę wspaniałych chwil i emocji zwiazanych z narodzinami dziecka. jestem bardzo szcześliwa i dumna z siebie że urodziłam córkę naturalnie. Niby mozna miec cesarke ze znieczuleniem zewnatrzoponowym i być świadomym w momencie gdy wyciagaja dziecko z brzucha, ale to napewno nie to samo...

Jeśli chodzi o strach to może zamiast tych cesrek lepiej walczyc o darmowe znieczulenie podczas porodu...

Ja rodziłam bez znieczulenia i było bardzo dobrze, mimo że bardzo sie bałam. emocje, obecność męża, świadomość że za pare chwil przywitam moje maleństwo, bo z każdym skórczem jest bliżej... ból jest najmniej ważny. Mój poród był przyjemny, bardzo miło wspominam te chwile i za nic w świecie nie zamieniłabym tego na cesarkę.

Ja rodziłam ze znieczuleniem.. Jakoś na 2-goie dziecko siezdecydować niemoge ze względu właśnie na poród.. i mimo znieczulenia straszny ból.. ale po cesarce jeszcze więcej zazwyczaj się cierpi..

może niektóre są za darmo. ale za zewnątrzoponowe-podobno najlepsze do porodu, trzeba zapłacić kilkaset złotych. tak słyszałam, ale nic wiecej nie wiem na ten temat i nie chce sie wymadrzać. tam gdzie ja rodziłam nikt znieczulenia nie dostał a tez nie słyszałam żeby ktoś sobie kupował.

ja mialam wlasnie to ... kręgosłup i było za darmo... i chyba jeszcze jest..

to zalerzy od szpitala!.. w krakowie jest pare szpitali a tam gdzie ja rodzilam to wlasnie jako jedyny mieli za darmo..

Ja rodziłam ze znieczuleniem.. Jakoś na 2-goie dziecko siezdecydować niemoge ze względu właśnie na poród.. i mimo znieczulenia straszny ból.. ale po cesarce jeszcze więcej zazwyczaj się cierpi..

a niby czemu po cesarce wiecej sie cierpi??

ja mialam cesarke i jedyna niedogodnoscia bylo to, ze zaraz po cc nie moglam wstac - lezalam 6 godzin na plecach, nie moglam sie ruszac /takie jest zalecenie/

potem normalnie sie funkcjonuje - ja malego zaraz karmilam, sama wstawalam, chodzilam sie kapac itp

a ja uwazam, ze cc powinna byc na zyczenie - nawet jesli by to mialo byc za dodatkowa oplata /ale nie za lapowe! jak to teraz bywa; powinno sie normalnie placic w kasie i juz - zyskalby szpital, zyskaliby inni pacjenci/pacjentki, moze np za te dodatkowe pieniadze byloby znieczulenie dla WSZYSTKICH rodzacych)

jest XXI wiek! mnostwo ludzi zyczy sobie znieczulenie do leczenia zebow - a przeciez bol jest nieporownywalny

a ilu powiklan u dzieci by mozna uniknac, gdyby cc bylo czesciej wykonywane

jak ktoras kobieta chce rodzic bez znieczulenia - jej sprawa

ale zeby od razu zabraniac innym kobietom rodzenia przez cc?

a niby czemu po cesarce wiecej sie cierpi??

ja malego zaraz karmilam, sama wstawalam, chodzilam sie kapac itp

Ty tak. A ja nie. I wiele innych mam też po cesarce tej możliwości nie miało. Każda kobieta jest inna. Ma inny próg bólu i stan zdrowia. A po każdej następnej cesarce ryzyko powikłań jest większe, że palnę banała.

jest XXI wiek! mnostwo ludzi zyczy sobie znieczulenie do leczenia zebow - a przeciez bol jest nieporownywalny

Z tym się zgadzam. Leczenie zębów i inne zabiegi ze znieczuleniem stają się standardem, a porządne znieczulenie przy porodzie to wciąż luksus. Przypuszczam, że gdyby takowe było powszechnie dostępne to w znacznym stopniu rozwiązałoby sprawę cc na życzenie.

A co do głównego tematu dyskusji, to mam mieszane uczucia. Bo: dobrze poinformowana kobieta powinna mieć prawo decyzji. Ale natura na ogół nie jest głupia i nie działa na szkodę. Może ingerencje z zewnątrz na wyrost są zupełnie bez potrzeby?

Czytałam gdzieś (nie powiem gdzie, bo nie pamiętam), że poród w ogóle jest dla dziecka wielkim szokiem, ale cc w szczególności. Bo nie idzie to trybem, do jakiego dziecko jest stworzone (nie łapcie mnie tylko za słowa :D po prostu w czasie porodu naturalnego dziecko wie co robić, a cc to napaść na jego ciepłe posłanie).

tu masz racje ze przy cc to szok dla dziecka ale mozna rodzic chyba ze znieczuleniem jakims tam i silami natury co?

Moim zdanie o cesarce powinni decydować lekarze, to oni najlepiej wiedzą która z kobiet kwalifikuje się do cesarki. Natomiast jeżeli chodzi o cesarkę na życzenie to znam wypadki śmiertelne spowodowane właśnie cesarskim cięciem. Nie każda z kobiet nadaję się do tego typu porodu.

Pozdrawiam

No ale zobaczcie co znalazłam w necie http://www.iatros-warszawa.pl/cesarskie-ciecie-warszawa.html

Skorą są takie oferty to widocznie zainteresowanie jest duże i można taką opcje wybrać gdzieś indziej niż w naszym szpitalu.

CC dla dziecka jest bardzo korzystne, ponieważ wbrew pozorom dziecko tak samo się męczy i siłuje podczas porodu jak jego matka.

Może niektórzy będą sądzić, że jestem złą matką, ale jeszcze zanim zaszłam w ciążę wiedziałam, że będę mieć cesarkę. Nie wyobrażałam sobie normalnego porodu. Tak też było. Nie mam żadnych wyrzutów sumienia, synek piękny i zdrowiutki. Ja również. Nie wiem co takiego złego wszyscy widzą w cesarkach, nie wiem po co przeżywać taką traumę.

Uważam że to my kobiety powinnyśmy same o sobie decydować, nie lekarze (często faceci) i powinna być to świadoma decyzja. Wskazania lekarskie sa u nas tak ograniczone, że aż płakac się chce a ile przykładów zgonów dzieci czy niepelnosprawności bo na siłę kazali rodzić. Żyjemy w ciemnogrodzie pod tym względem.

A ja jestem za tym ,że jak kobieta nie chce rodzić normalnie siłami natury to dlaczego cesarka ma być zakazana ? na temat pani premier się nie wypowiadam : na szczęście długo już nie porządzi :D Lekarze w wielu szpitalach często gęsto zmuszają pacjentki do rodzenia siłami natury nawet jak są przeciwwskazania a potem sa różne powikłania.

są kobiety, które chcą rodzić siłami natury, bo są zdrowe, nie mają żadnych dolegliwości fizycznych i nie decydują się na cesarkę, ale jeśli naprawdę są przeciwwskazania zdrowotne różnej natury, to kobieta powinna mieć prawo do cesarki, lekarze często bagatelizują to, że może być problem z urodzeniem dziecka i nie zgadzają się na cc, a potem pojawiają się niestety różnego rodzaju komplikacje