Jump to content
lwica

Komputer dla 7-latka?

Recommended Posts

Witam! Mój syn prosi mnie ostatnio straszliwie o własny komputer. Ma 7-lat i mi wydaje się, że to jeszcze chyba trochę za wcześnie, tyle się teraz słyszy o tych niebezpieczeństwach czyhających na dzieci w sieci. Z drugiej strony im wcześniej dziecko zaznajomi się z techiką to tym lepiej... No i mam problem. Co byście mi poradzili? Czy 7-lat to odpowiedni wiek na własny komputer?

Mój syn ma komputer odkąd skończył 4 latka i uważam że to był dobry pomysł. Szybko nauczył sie co i jak i grał w swoje dzieciowe gry, kupowałam wtedy Komputerową Gratkę - edukacyjne gry z nauką liczenia, literek itp. Bardzo dużo się w tym czasie nauczył.

Natomiast na internet dałam się namówić dopiero półtora roku temu gdy syn skończył 9 lat. ale i tak nie zdarzyło sie by siedział w necie podczas naszej nieobecności w domu, zawsze jest ktos dorosły ko go kontroluje, chociaz on wchodzi tylko na strony z grami typu wyspagier.pl ale licho nie śpi więc sprawdzamy. komputer służy mu głównie do grania w simsy i kilka innych gier.

dodam jeszcze że ten komp to był średniej klasy, a taki wypasiony dostał dopiero na komunie.

podsumowując ja bym kupiła 7-latkowi.;)

Mój syn ma komputer odkąd skończył 4 latka i uważam że to był dobry pomysł. Szybko nauczył sie co i jak i grał w swoje dzieciowe gry, kupowałam wtedy Komputerową Gratkę - edukacyjne gry z nauką liczenia, literek itp. Bardzo dużo się w tym czasie nauczył.

Natomiast na internet dałam się namówić dopiero półtora roku temu gdy syn skończył 9 lat. ale i tak nie zdarzyło sie by siedział w necie podczas naszej nieobecności w domu, zawsze jest ktos dorosły ko go kontroluje, chociaz on wchodzi tylko na strony z grami typu wyspagier.pl ale licho nie śpi więc sprawdzamy. komputer służy mu głównie do grania w simsy i kilka innych gier.

dodam jeszcze że ten komp to był średniej klasy, a taki wypasiony dostał dopiero na komunie.

podsumowując ja bym kupiła 7-latkowi.;)

Hmm... Dziękuję za odpowiedź. ja wciąż się jeszcze waham. Natrafiłam własnie na taki filmik na YouTubie -

Dzieciaki moich znajomych maja tego multum na komputerze, szczególnie nowych gier - wiadomo, że ceny oryginałów są wysokie i z kieszonkowego trudno uzbierać...

Filip gra w gierki na kompie juz jakies poltora roku gdzies. Ale nie ma swojego komputera, gra na domowym naszym, ktory wczoraj w koncu wymienilam, bo byl za stary na coraz nowoczesniejsze gierki :/ Tez gra w gry z gry.pl . poszkole.pl itp ale ma zapisane gry w ULUBIONYCH na tych stronkach, a gdy chce grac w jakies dodatkowe to najpierw szuka sam a pozniej sie pyta czy w ogole moze w taka zagrac.

Postanowilam, ze swoj nowy komp dostanie jak bedzie mial gdzies 7- latek, ale czy takze rownoczesnie zgodze sie na internet to nie wiem ...

Pewnie kupilo by mu sie nowy komp moze i juz, ale jakos przed pierwsza klasa chce mu kupic nowe meble juz mlodziezowe do pokoju, teraz nawet biurka nie ma takiego prawdziwego, wiec nawet nie bylo gdzie by go postawic...

ja jako... jemu wlasny niekupila bym.. kozystac czasem moze ale nieczesto.. wiec zakup bylby zbedny...

mysle ze wlasny dopiero za jakies 2-3lata

Pewnie, że wiek odpowiedni. Nie możemy się kierować naszymi zwyczajami i przyzwyczajeniami, kiedy byliśmy dziećmi, bo teraz wszystko o milion razy szybciej do przodu idzie i taki maluch bez tableta czy laptopa to poszkodowany sie czuje:-) Mój syn na tablecie nauczył się tabliczki mnożenia na przykład:-) na 6!!!

Myślę, że na taki osobisty komputer to jeszcze za wcześnie... Komputer fajna rzecz, ale przy umiejętnym korzystaniu, bo to niestety też siedlisko zagrożeń i to nie tylko ze strony sieci ale też z powodu możliwości uzależnienia...

Ten najpopularniejszy system ma taką opcję, że określasz w jakich godzinach dziecko uzyskuje dostęp do komputera, możesz sama określić z jakich wyłącznie stron może korzystać i programów. My (ja i moja 8latka;) z tego korzystamy i jestem bardzo zadowolona. Ba, nawet raz w tygodniu maila dostaję z informacją co dziecko robiło na komputerze ;)

Wydaje mi się, że jak dziecko idzie już do szkoły to warto mu kupić już komputer żeby się uczył obsługi, nie tylko gier ale i pakietów office - word, excel czy power point co mu się na pewno przyda w szkole nie tylko na lekcjach informatyki. No i trzeba kontrolować oczywiście ten komputer i to co dziecko na nim robi. Nie tak że się je zostawi samemu sobie. Dzięki komputerowi dzieciaki mogą też się rozwijać, poza negatywnymi aspektami jest sporo pozytywnych.

Patrząc na niektóre dzieciaki z tabletem czy laptopem to siedmiolatek wydaje się już starym koniem do tego, żeby mieć własny sprzęt. Mam znajomych, którzy dali do dyspozycji laptopa trzylatce i są szczęśliwi, jaka ona oblatana, bo gra w jakąś grę, gdzie udaje, że gotuje. A wszystko po to, żeby biedacy nie musieli się tym dzieckiem zajmować po pracy. Więc Mała siedzi sobie przed laptopem ile dusza zapragnie. W wakacje miałem okazję obejrzeć, jak długo, nieraz nawet ponad pięć godzin dziennie. Tragedia.

A ja nie mam z tym problemu. W wieku 7 lat komputer już może stać w pokoju dziecka. Wystarczy założyć filtr rodzicielski oraz kontrolować godziny w których korzysta z komputera, ale to nie jest jakoś trudne. Granie na komputerze powinno być dla niego nagrodą, a nie główną częścią dnia. Niech korzysta ze świeżego powietrza i biega po podwórku z kolegami

Myślę, że odpowiednio kontrolowany dostęp do komputera i wszystko będzie ok. Moje dziecko wie kiedy i gdzie może wejść, samo kontroluje czas zabawy. Kup jakis mało rozbudowany komputer dla potrzeb takiego kilkulatka. Na https://mobikomp.pl/12-komputery jest ich sporo, w niskich cenach. Podpytaj doradcy, a znajdziecie jakiś fajny.

Najlepiej jakbyś jednak zabezpieczyła ten komputer. Rób przegląd stron, Youtube (bo tam są teraz takie treści, do których 7-latek nie powinien mieć dostępu).

Mój chrześniak marzy o komputerze, chyba na komunię mu kupimy jakiegoś laptopa, zgodę jego mamy już mam, mój jeszze za mały na komputer, ale oczywiście ogląda bajki na moim, już raz mi naściągał przez przypadek dziwnych rzeczy i nawet kontrola rodzicielska wkompie nie pomogła, teraz mąż kupował antywirusa i kupił w pakciecie g datę i 2kompuery i 2 telefony, wolę mieć pozbaezpieczane to, bo wiem że synek to ma różne dziwne pomysły i wystarczy tylko chwila a już po danych w telefonie :D a tak jest to zabezpiczone

A ja uważam, ze 7 lat to stanowczo za szybko na komputer dal dziecka. Wejdzie w jakąś nieodpowiednią stronę, nawet przypadkiem i nieszczęście gotowe. Swojemu Maćkowi (jest w podobnym wieku) staram się raczej kupować gry edukacyjne, takie co pobudzają wyobraźnie, napędzają myślenie. Ciekawe rzeczy są na ceneo, jakby ktoś był zainteresowany - http://www.ceneo.pl/Zabawki . Zawsze, jak czegoś szukam, to mogę porównać ceny i wybrać coś korzystniejszego.