Skocz do zawartości
Nadin

Jak podawać leki i z czym nie należy łączyć leków

Polecane posty

Zbliża się jesień i zima, czas kiedy to nasze dzieciaki zaczynają niestety częściej chorować, dlatego postanowiłam założyć wątek, który był by dla nas ściągawką jak podawać leki i z czym ich nie łączyć. Czasami zastanawiam się właśnie czy przypadkiem nie narozrabiałam dodając Oliwierowi jakieś lekarstwo do mleka- czy to lekarstwo nie będzie przez to mniej skuteczne:confused:

Wklejam więc linki do tematów:

jak podawać leki - czyli w jaki sposób dawać je bez problemu Jak podawać leki

i z czym nie należy łączyć leków: Z czym nie wolno łączyć leków?

Wklejam też wypowiedz Goplany, która uświadomiła nam już kiedyś z czym leków nie łączyć:smt058

Tak tylko że nie wszystkie leki mogą być podawane np z sokami dlatego zaleca się popijanie zwykłą wodą.

* Kawa, herbata, soki czy zioła mogą zmniejszyć lub zwiększyć działanie leku. Najlepszym napojem jest woda niegazowana, wypita w dużych ilościach, która nie pozwoli pastylkom na "przylepienie" się do ścianek przełyku i żołądka.

* Przy bólu głowy, lub bólu spowodowanym menstruacją, proszki przeciwbólowe szybciej zadziałają gdy popijemy je letnią kawą czy herbatą.

* Sokiem grejpfrutowym najlepiej popijać tabletki, które zażywamy podczas grypy czy przeziębienia. Przy lekach przyjmowanych w alergii sok grejpfrutowy jest zakazany.

* Sokami owocowymi nie powinno się popijać leków na nadkwasotę, obniżających poziom cholesterolu, również antyhistaminowych i nasercowych.

* Nigdy nie pijemy mleka, przy stosowaniu leków przy zakażeniu dróg oddechowych i moczowych. Nabiał zmniejsza wchłanianie tych leków aż o 50%

Faktycznie, ciekawe:)

A słyszałyście o tym, że np zbyt duża ilośc zjadanych grejfrutów (to nowe badania, opowiadał mi o nich pediatra dziecięcy - dobry, z renomą zresztą) utrudnia wchłanianie niektórych leków i sprawia, że są nawet o połowę mniej skuteczne?

To taka ciekawostka dla zjadaczy grejfrutów, którzy jedzą je nawet w czasie choroby - warto odłożyć, skoro przedłużają leczenie. Czytałam o tym w wyborczej i jeszcze w internecie na jakimś portalu o zdrowiu.

Wydaje mi się, że wszystko zależy od tego jakie leki przyjmujemy. Generalnie to lekarz powinien nam zasugerować co i jak przyjmować żeby sobie nie zaszkodzić.