Skocz do zawartości

Polecane posty

Witam.Moje dziecko zostalo skierowane do psychologa.Psycholog twierdzi ze corka moze miec zespol aspergera czyli najlagodniejsza postac autyzmu.Czy ktoras z Was mamy wie o co w tym chodzi i jak pomoc?Corka ma jeszcze pare badan i jak narazie nie jest pewne ze ma ZA.

mozesz wyjasnic jakie badania jej robili? na jakiej podstawie to oceniaja? autyzm ma rozne postacie napisz cos wiecej

ulawisnia tutaj jest typowa wiedza teoretyczna:

Zespół Aspergera – Wikipedia, wolna encyklopedia

A tutaj trochę wiedzy "życiowej", bardziej praktycznej:

Nasze codzienne życie a Zespół Aspergera

Pewnie niewiele Ci pomogłam, bo pewnie już wszystko wyczytałaś sama.

Pamiętam pewien odcinek "Na dobre i na złe" właśnie z przypadkiem chłopczyka z ZA i tam ta choroba została przestawiona w dość pozytywnym świetle (na ile można oczywiście tak przedstawić chorobę), to znaczy chłopczyk w zasadzie funkcjonował normalnie, tylko był uzdolniony w jednym kierunku i miał takie swoje zasady i poglądy.

Wiem, że życie to nie film czy serial, ale będę trzymać kciuki, żeby diagnoza się nie potwierdziła.

A kiedy Twoja córeczka ma resztę badań? Są jakieś inne podejrzenia? A na podstawie czego podejrzewają ZA?

narazie miala badania na adhd ale to psycholog wykluczyla.Twierdzi ze moze miec az bo sie "zawiesza"tzn np tanczy z grupa w przedszkolu i nagle zaczyna tanczyc po swojemu,patrzy sie jakas chwile w sufit,nie slyszy pani.Mozna ja porownac do zacinajacej sie plyty-"chodzi:normalnie a czesem sie zacina.I po tym wlasnie pani psycholog twierdzi ze moze ma az.

Ulu z tego co pamiętam osoby z zespołem Aspergera mają problem w zrozumieniu innych ludzi kiedy np: coś dla innych ludzi może być: smutne, starsze, zabawne, radosne, śmieszne, to dla osoby z Zespołem Aspargera to po prostu będzie nie jasne (niezrozumiałe). Często bowiem nie potrafią odczytywać komunikatów zarówno tych werbalnych (wypowiadanych przez inne osoby słów) jak i komunikatów niewerbalnych (np: mimiki twarzy przedstawiającej jakieś uczucie).

Dzieci z ZA podobno czasem mają problem ze zrozumieniem tego, dlaczego muszą się inaczej zwracać do dorosłych np: rodziców, nauczycieli niż do swoich rówieśników.

Kiedyś oglądałam dokumentalny film o dorosłych ludziach z zespołem Aspergera. Bohaterowie togo filmu opowiadali właśnie o tym jak wiele wydarzyło się w ich życiu nieporozumień wynikających z tego że oni sami nie mogli zrozumieć o co chodziło innym, a ci inni ludzie byli zdziwieni ich zachowaniem. Nie potrafili też np: zrozumieć żartów innych ludzi, bo sami odbierali wypowiedzi innych bardzo konkretnie i dosłownie.

Osoby z zespołem Aspergera najlepiej czują się kiedy wszytko dzieje się zgodnie z jakimś rytuałem np: pierw kolacja, kąpiel i sen.

Jednak warto zwrócić uwagę że osoby z zespołem Aspergera nie mają takich problemów z mową, jak w przypadku autyzmu, kiedy to niesyty rozwój mowy bywa opóźniony.

Zgadzam się z Apferiną osoby z ZA mogą żyć całkiem nawet normalnie, bohaterowie tego filmu dokumentalnego o którym wspominałam mieli właśnie w większości żony i dzieci. Jednak moim zdaniem bardzo ważne jest wsparcie najniższych im osób.

Chciałabym dodać że sam Hans Asperger pierwszy psychiatra który zaczął opisywać i zajmować się Zespołem Aspergera, wykazywał w swoim zachowaniu niektóre objawy zaburzenia nazwanego potem jego nazwiskiem. Podobno miał opinię trudnego i samotnego dziecka, a o sobie mawiał w trzeciej osobie.

Droga Ulu tak sobie myślę że zdiagnozowanie Twojej córeczki w tym momencie zanim jeszcze poszła do szkoły jest bardzo trafne- gdyż dzięki tej diagnozie będziecie w domu wiedzieli jak postępować z malutką. Jak jej pomóc i na co na co dzień należy zwrócić uwagę.

Ulu trzymam za Was kciuki:smt058 daj nam znać jak już będziesz wiedziała coś więcej.

ech miałam kiedyś kontakt z Mama, u której syna stwierdzili coś łagodnego z rodziny autyzmu właśnie, dała radę walczyła o niego, o miejsca w osrodkach, jezdzila na rozne terapie, kupowala do domu pamietam od groma rzeczy do nauki dla niego w domu i do cwiczen. Oj pozniej jakos po 2-3 latach pochwalila sie, ze jest duzo lepiej i ze lekarze mowia, ze wyszedl z tego jakos obronna reka.

Kurcze mam chyba nawet telefon do niej, tylko nie wiem czy aktualny... Mogla bym Ci podac, ale musimy pogadac na gg najlepiej o tym chyba, czy poprzez prv juz.

ech miałam kiedyś kontakt z Mama, u której syna stwierdzili coś łagodnego z rodziny autyzmu właśnie, dała radę walczyła o niego, o miejsca w osrodkach, jezdzila na rozne terapie, kupowala do domu pamietam od groma rzeczy do nauki dla niego w domu i do cwiczen. Oj pozniej jakos po 2-3 latach pochwalila sie, ze jest duzo lepiej i ze lekarze mowia, ze wyszedl z tego jakos obronna reka.

Kurcze mam chyba nawet telefon do niej, tylko nie wiem czy aktualny... Mogla bym Ci podac, ale musimy pogadac na gg najlepiej o tym chyba, czy poprzez prv juz.

Wklejam jeszcze dwa materiały filmowe o Zespole Aspergera - w tych filmikach też jest właśnie mowa o tym że im wcześniej zaczyna się terapię- pracując się nad problemami dziecka i rozwijając jego zdolności, tym większa jest szansa na to, że w życiu dorosłym taka osoba z ZA będzie mogła funkcjonować normalnie.

<object width="425" height="344">

<embed src="http://www.youtube.com/watch?v=c0Pr72ONdlc&hl=pl&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></object>

<object width="560" height="340">

<embed src="http://www.youtube.com/watch?v=fBlWjCWXRmo&hl=pl&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="560" height="340"></object>

Ula jeszcze znalazłam moim zdaniem bardzo ciekawy artykuł w Charakterach : "Mam na imię Aspie" Krystyny Milewskiej. Jest w nim właśnie mowa o Zespole Aspargera i między innymi też o tym jak wpływa on na życie dotkniętych nim osób.

"Zespół Aspergera to zaburzenie ze spektrum autyzmu. Nie da się go wyleczyć, ale można nauczyć się z nim żyć. Rodzice, słysząc diagnozę, zazwyczaj wpadają w panikę. Ale czy słusznie? Wszak wielu Aspie – bo tak o sobie mówią osoby dotknięte tym syndromem – to ponadprzeciętnie uzdolnieni ludzie. (...)

Zespół Aspergera najczęściej ujawnia się dopiero w szkole, choć spostrzegawczych rodziców czy przedszkolanki mogą zaniepokoić pewne zachowania dziecka już w przedszkolu. Dziecko milczy, izoluje się od reszty dzieci, nie potrafi nawiązać z nimi kontaktu. Może wykazywać zaburzenia sensoryczne, np. jest nadwrażliwe na dotyk, na światło, bardzo często na dźwięki. Takie dziecko często nie potrafi wyjaśnić, dlaczego coś mu przeszkadza. Na przykład barwa czyjegoś głosu niemalże wywołuje u niego fizyczny ból głowy. Może wtedy zareagować złością, krzykiem, nerwowymi ruchami stymulującymi.

Dziecko z ZA bywa nadmiernie spokojne albo nadmiernie ruchliwe. Może mieć jeszcze ADHD. Bywa, że przejawia zainteresowania i cechy, które początkowo radują rodziców. Potrafi powtórzyć długaśny wierszyk, jako cztero- czy pięciolatek rozprawia z zapałem o lasach Amazonii, szybko nauczył się czytać i uwielbia studiowanie encyklopedii. W czterech przypadkach na pięć – jest chłopcem. U dziewczynek ZA w ogóle trudniej zauważyć. Dziewczynki bywają spokojniejsze, bardziej wycofane i infantylne.

Kiedy dziecko z ZA idzie do szkoły, to najczęściej przeżywa w niej samotność, odrzucenie przez rówieśników, prześladowania, o których boi się powiedzieć rodzicom czy nauczycielom. I coraz więcej zastrzeżeń budzi jego zachowanie, a raczej „brak wychowania”. Na imieninach u cioci zauważy i głośno skomentuje, że ciocia ma brodawkę na nosie. Zapyta starą babcię, kiedy umrze... Ma już 15 czy 16 lat i stale popełnia takie gafy. Co więcej, ich „popełnianie” zostaje mu na całe życie. I żeby nie wiem jak mu tłumaczyć, zawsze coś tak palnie, że rodzice najchętniej weszliby pod stół ze wstydu.

Dziecko z ZA nie ma też poczucia czasu. Nie rozumie dyspozycji „pośpiesz się”, a polecenia interpretuje dosłownie. Jeżeli mama mówi np., że „za to trzeba zapłacić z góry”, to taki dzieciak może zapytać: „Mamo, a gdzie ty wejdziesz na górę?!”

Mały Aspi czyta błyskawicznie i umie to nawet powtórzyć, bo pamięć ma znakomitą. Ale nie rozumie znaczenia tekstu, szczególnie pojęć niewyobrażalnych, np. „współczesny”, „nigdy”. Na pytanie nauczyciela odpowiada bez sensu i słyszy: „Siadaj, pała! Masz się nauczyć!” Aspi chodzi też niezgrabnie, biega, jakby ręce i nogi miał spętane. W szkole koledzy nie chcą grać z nim w jednej drużynie, bo przepuszcza piłki. Mówi monotonnym, wysokim głosem bez artykulacji. – On jest taki... taki, no, dziwny – krzywią się z niechęcią rówieśnicy. Wszystko to buduje konsekwentnie szkolne klęski.

Ludzie z syndromem Aspergera mają niekiedy dziwne umiejętności. Wielu potrafi np. błyskawicznie odczytać z daty dzień tygodnia, albo natychmiast przemnożyć wielocyfrowe liczby. Umysł Aspiego często posiada niezwykłe umiejętności wykrywania porządku systemu, stąd tak wielu wśród nich pasjonatów informatyki. Większość Aspi potrzebuje przewidywalności świata, jego uporządkowania, wyznaczenia kolejności czynności. Zachwianie tego porządku wywołuje u nich stres i frustrację."

Polecam ten artykuł do przeczytania w całości tutaj: Charaktery - psychologia

Diagnozowaniem autyzmu i ZA od lat zajmuje się klinika Psychomedic w Warszawie - warto mieć pewność, że to akurat to dotknęło dziecko, by wdrożyć skuteczną terapię. na stronie http://psychomedic.pl/diagnoza-autyzmu-zespolu-aspergera/ albo telefonicznie można dowiedzieć sie więcej o samej chorobie, życiu z nią i efektach pracy sztabu specjalistów zajmujących sie szybką diagnozą.

Autyzm to poważna choroba, ale na szczęście w dobie rozwoju terapii jest możliwe (zależnie od zaawansowania) doprowadzenie dziecka do jako takiej funkcjonalności w społeczeństwie.

http://nowotwor.org.pl/

Zespół Aspargera to choroba z którą mimo wszystko da się żyć. Nie zmienia to faktu, że jest ona problematyczna i im szybciej ją wykryjemy, tym lepiej. Artykułów w sieci jest masa, ale najlepiej udać się do specjalisty.

testy na nietolerancje pokarmowe - zapraszamy!