Skocz do zawartości
Nadin

Śmietankowy tort urodzinowy

Polecane posty

Musze się z wami podzielić moim sprawdzonym przepisem na tort śmietankowy.

Przedwczoraj podaliśmy go z kawą na przyjęcie urodzinowe mojego męża i ku mojemu zdziwieniu tort naprawdę szybko zniknął z ich talerzyków :P

Przepis ten zmodyfikowałam z kilku innych rożnych przepisów, zależało mi bowiem żeby to był 100% śmietankowy tort- ale nie za słodki w sam raz do kawy, herbaty czy lampki białego wina.

Składniki:

Biszkopt:

- 5 jajek

- 1 szklanka cukru

- 1 szklanki mąki pszennej

- 2 łyżki mąki ziemniaczanej

- 2 łyżeczki proszku do pieczenia

- 1/2 szklanki przegotowanej wody

- aromat śmietankowy

Krem:

- 1 litr śmietany 30%

- 3 łyżki cukru pudru

- 2 cukry waniliowe (2x16g)

- 4 opakowania Śmietan-fix

- 50 dag serka mascarpone

Do dekoracji:

- kandyzowane wisienki

- płatki ciemnej czekolady

Sposób wykonania:

Biszkopt:

Białka należy ubić, dodać cukier, a następnie żółtka i dalej ubijać (ja wszystko ubijałam robotem kuchennym). Następnie dodać: mąkę pszenną, mąkę ziemniaczaną i proszek do pieczenia. Potem delikatnie i dokładnie to wymieszać dużą łyżką. Ciasto wylać do wysmarowanej tłuszczem średniej wielkości tortownicy (o średnicy 23-25 cm) i piec około 30 minut w temperaturze 170 °C. Na końcu należy je ostudzić i podzielić na trzy części. Każdą część biszkoptu nasączyć aromatem śmietankowym wymieszanym wcześniej z przegotowaną wodą.

Krem:

Schłodzoną śmietanę trzeba ubić, a pod koniec jej ubijania wsypać cukier puder, cukier waniliowy, Śmietan-fix i jeszcze chwilę potem ubijać. Do ubitej śmietany trzeba dodać na końcu serek mascarpone i bardzo delikatnie zmiksować. Przecięty na trzy części biszkopt należy przełożyć gotowym kremem. Potem też posmarować szerokim nożem wierzch tortu i jego boki kremem (krem ma taka konsystencję że świetnie się będzie do tego nadawał).

Na końcu dekorujemy tort np: kandyzowanymi wisienkami i płatkami ciemnej czekolady. Przed podaniem ciasto należy schłodzić w lodówce.

Dołączam też zdjęcia na pierwszym moi synkowie przygotowują krem, a na drugim kawałek tortu, już podziurawiony przez świeczki urodzinowe mojego męża ;)

2010 01 30_1252.jpg

2010 01 31_1240.jpg

Nadin brzmi i wyglada pysznie:) a jakie slodkie masz dzieciaczki:)