Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
rathri

Dwujęzyczność dzieci - zalety i wady

Polecane posty

Dwujęzyczność chwali wielu z nas - posyłamy dzieci do przedszkoli z językiem obcym, od najmłodszych lat zachęcamy nasze pociechy do oglądania zagranicznych bajek, czytania książek w obcym języku i roztaczamy przed nimi wizję szerokiego wachlarza zalet płynących z posługiwania się dwoma językami od przysłowiowej kołyski.

Czy jednak równoczesne poznawanie dwóch języków rzeczywiście niesie ze sobą same dobrodziejstwa? Badacze nie są co do tego zgodni.

Może więc warto przekonać się, jakie zagrożenie niesie ze sobą równoległa nauka języka ojczystego i obcego?

Wg mnie warto oswajać dzieci z językiem od najmłodszych lat. Dzieci łatwiej będą przyswajali zawiłości językowe na późniejszym etapie edukacji.

Kasia Tusk Blog o modzie.

Mi się wydaje, że to dobry pomysł aby nauczać dzieci języków od samego początku. Wiadomo, że im szybciej dziecko zacznie się go uczyć tym lepiej go pozna i będzie lepiej się nim posługiwało. Moja młodsza chodzi do przedszkola dwujęzycznego, a starsza córa chodzi do szkoły językowej i jest bardzo zadowolona. No może raz coś wspominała, że mogli by im szafki wymienić na nowe. Nawet mi pokazywała stronkę Nikodem - szafki ubraniowe abym ten temat na zebraniu poruszyła.

Moim zdaniem powinno się posyłać dziecko od najmłodszych lat do szkoły, albo po prostu uczyć samodzielnie, o ile znamy chociaż trochę angielski :)

Z mężem sami staramy się synka poduczyć. Ale bardziej na zasadzie, aby miał obycie niż żeby umiał wszystko perfect :)

Tak jest właśnie najlepiej posłać jakieś dziecko do szkoły z językiem obcym aby ono właśnie się cały czas uczyło tego języka. Później jak już dziecko będzie umiało ten język na poziomie takim w miarę to można zawsze wyjechać gdzieś za granicę wszyscy razem.

Rodzice powinni zwracać się do dziecka w języku swojego serca. Nie tylko ze względu na bogactwo słownictwa, prawidłowy akcent i gramatykę, ale ze względu na przekaz emocji i uczuć, czego nie da się uzyskać w języku obcym.

Sama mam mieszane uczucia na ten temat. Z jednej strony sobie myślę, że dzieci szybko łapią wiedzę i łatwiej się uczą, z drugiej strony zastanawiam się, czy język ojczysty przy tym nie cierpi. Ja jednak pozostaje przy dodatkowej nauce języka np. w przedszkolu niż dwujęzyczności.

Zaloguj się, aby obserwować