Jump to content
Sign in to follow this  
RAW

3 letni SŁOWO TWÓRCA

Recommended Posts

Witam

nie wiem czy powinnam się martwić czy nie i jak to "ugryźć" ale mój 3 letni synek (ur 10.01.2008) jest strasznym SŁOWO TWÓRCĄ. Gada jak najęty, ledwo oczy otworzy a już zaczyna zasuwać jak z karabinu maszynowego. Problem polega na tym że nie mówi tak jak się powinno tylko tworzy nowe słowa. Ja z nim przebywam 24/h wiec rozumiem co mówi bo już sie nauczyłam jego języka. Niestety inni miaja z tym problem. Nie wiem czy powinnam się martwić czy to tylko przejściowe i niebawem nauczy się normalnie mówić. Przykład : Przynosi mi zabawkę i mówi "Mamo nie łasia, tata pipoj mamemy" - co znaczy mamo nie włącza się, tata kupi baterie. Zamiast kwiatek mówi Fafie, pralka to malaj, fafa to wszystkie ptaki, oji to choinka, hołhoł to mikołaj......

dziś rano uczyliśmy się kształtów narysowałam koło, trójkąt, kwardat itp:

pokaż mi gdzie jest trójkąt - pokazuje mi trójkąt i mówi titoj,

pokaż mi gdzie jest kwadrat - pokazuje mi kwadrat i mówi łataj

albo pokazuje mu kwadrat i pytam czy to... jest koło to odpowiada mi - nie oło to łataj

Chciałabym żeby poszedł w tym roku do przedszkola i nie chciałabym żeby miał problemów z mową :( poradźcie mi coś drogie Panie bo ja już głupieje :rolleyes:

Hmm, moim zdaniem nie ma się czym martwić. Dzieci w tym wieku jeśli nie znają nazwy jakiegoś przedmiotu nadają mu same. Wiem po dziecku mojej przyjaciółki, który np. na kaloryfer mówił kinebar (?!), a teraz wszystko jest ok.

Spróbuj za każdym razem, kiedy dziecko nazywa jakiś przedmiot nie tak, jak trzeba wytłumaczyć mu, że wymawia nazwę nieodpowiednio i poprosić je, by powtarzał po tobie, aż powie je dobrze.

I czy dziecko miało badanie słuchu? niektóre nazwy, które wymieniasz brzmią bardzo podobnie do prawidłowych, więc może dziecko ma jakieś problemy ze słuchem (to tylko przypuszczenie, nie zaczynaj się od razu martwić, pewnie nie to jest wyjaśnieniem :)). Warto byłoby to sprawdzić.

Jak masz stracha, że problem zostanie to zawsze można podejść do jakiegoś logopedy ( tu np. lista: logopedzi - można sobie rejonami znaleźć) i spytaj, bo jednak co rada fachowca, to rada fachowca.

Ale wiem też, że są różne gry logopedyczne dla maluchów - takie z ćwiczeniem na wymawianie zgłosek - można kupić, albo pozyczyć od znajomych i działać z dzieckiem. Dobrej zabawy na wymawianie nigdy za wiele!

Sign in to follow this