Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
nocka

Moczenie nocne

Polecane posty

Witajcie mamusie,

chciałabym z Wami na temat problemu nocnego moczenia się dzieci. Jestem ekspertem kampanii edukacyjnej "Spijcie spokojnie " poświęconej temu zagadnieniu. Akcję wspierają eksperci psycholog i terapeuta dziecięcy Dorota Kalinowska, pediatra i nefrolog lek. med. Katarzyna Gadomska-Prokop oraz psycholog rozwojowy Dorota Zawadzka.

Moczenie nocne to powszechne zjawisko - druga po alergiach najczęściej występująca dolegliwość u dzieci, wciąż traktowana w jako temat trudny, tabu, dla wielu dzieci i ich rodziców przyczyna lęku i wstydu.

Zachęcam do zadawania pytań, dzielenie się wątpliwościami, będę odpowiadać na wszelkie Wasze zapytania związane z tematem.

My mamy taki problem z naszą czteroletnią córeczką. Od trzech miesięcy tak 2-3 razy w tyg . się moczy. Na początku myślałam, ze to taki mały wypadek, ale niestety problem się powtarza. Szczerze powiem nie wiem co robić. Obserwujemy dziecko , rozmawiam czy w przedszkolu wszystko dobrze. Proszę o pomoc.

A jak długi był czas, kiedy dziecko nie moczyło łóżeczka w nocy? Czy był to okres dłuższy czy krótszy niż 6 miesięcy? Jeśli czas kiedy dziecko budziło się w suchym łóżeczku był krótszy, to najprawdopodobniej jest to sytuacja naturalna, i dość powszechna. Średnio co trzeci 4 latek moczy łóżeczko w nocy, w większości przypadków jest to naturalny etap rozwoju dziecka. Często nie zdajemy sobie sprawy, że nauka kontroli pęcherza w nocy to jedna z najtrudniejszych czynności jakie młody człowiek musi się nauczyć.

Moja rada jest następująca: proszę się udać do pediatry w celu wykonania podstawowych badań, które wykluczą ewentualne biologiczne przyczyny jak np. infekcja bakteryjna. W rozmowach z dzieckiem proszę starać się okazać wsparcie, cierpliwość a przede wszystkim zrozumienie. Pani dziecko nie jest jedyne, któremu zdarza się zmoczyć w nocy. Nie jest to również wina ani rodziców ani tym bardziej dziecka.

Proponuję skorzystać z kilku sprawdzonych sposobów jak kalendarz postępów, nagradzanie, bajki na dobranoc.

Ja nie rozumem jednej rzeczy, po co się wstydzić rzeczy, o której wszyscy wiedza i każdy rozumie jej przyczynę. Przecież każdy z nas się zmoczył w nocy choć raz, wiec zna się ten ból. Dlatego po co się tego wstydzić.

znam ten problem i polecam przescieradla nieprzemakalne, ja mam akurat coral tpu i przynajmniej materace sa cale:)

takie prześcieradełko to fajna sprawa,bo przecież ręce można sobie urobić jak jest ciągle zasikane, jednak dobrze jest się wybrać do lekarza i to sprawdzić

Pamiętajcie o tym że przyczyną takiego częstego moczenia nocnego mogą być owsiki, moje dzieci tak kiedyś miały. Wyleczyłam owsiki, skończyło się moczenie, no może czasami się przytrafiało. Najlepiej sprawdzić około 1,5 - 2 godz. po zaśnięciu dziecka okolice odbytu, czy nie łażą tam białe nitki... tym pieruństwem bardzo łatwo się zarazić ...

stresy, nerwówka w przedszkolu, szkole czy domu też ma na to wpływ... znerwicowanemu dziecku zdarza się zmoczyć w nocy i nie tylko w nocy – np. popuszcza mocz w ciągu dnia, do tego problemu dobrze jest podejść łagodnie, rozmawiać z dzieckiem, nie wyśmiewać itp. moczenie nocne to trudny i drażliwy temat, czasem potrzebna jest fachowa pomoc…

Zaloguj się, aby obserwować