Jump to content
Sign in to follow this  
jolantal

Jak bezpieczne są telefony komórkowe dla dzieci?

Recommended Posts

Telefony komórkowe są używane tak powszechnie teraz przez dzieci, że większość ludzi zakłada, że są one bezpieczne. Ale Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że promieniowanie z telefonów komórkowych może być rakotwórcze.

Ponieważ korzystanie z telefonów komórkowych przez dzieci jest tak nowym zjawiskiem, naukowcy nie zbadali tego w wystarczający sposób, aby być w stanie przedstawić niezbite dowody w jednym czy drugim kierunku.

Ale trwające badania pokazują związek między używaniem telefonów komórkowych i poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a różnice w anatomii dziecka czynią dzieci znacznie bardziej podatne.

 

Na przykład, dorośli mogą wchłonąć co najmniej dwa razy więcej promieniowania niż dzieci.

Co mówi nauka?

 

 

Światowa Organizacja Zdrowia sklasyfikowała promieniowanie z telefonów komórkowych jako “prawdopodobnie rakotwórcze dla ludzi” (IARC klasa 2B).

 

Naukowcy nie mają jeszcze wszystkich odpowiedzi, ponieważ wiele z zagrożeń może ujawnić się za kolejne 20 lub 30 lat.

 

Guz mózgu zwykle rozwija się w niewidzialny sposób co najmniej przez 20 lat przed jego rozpoznaniem.

Tak samo było kiedyś z papierosami.

Wiele specjalistów ds. zdrowia publicznego uważa, że gdy mamy do czynienia z tak poważnym zagrożeniem dla dzieci, nie możemy czekać na dowody naukowe aby były w zupełności rozstrzygające.

John Wargo, Ph.D., profesor ryzyka i polityki środowiskowej Uniwersytetu Yale i główny autor raportu opublikowanego w lutym 2012 roku przez amerykańską organizację zdrowia EHHI (Environment and Human Health, Inc – Środowisko i Ludzkie Zdrowie), że “dowody naukowe są wystarczające pokazując, że urządzenia komórkowe stanowią znaczne zagrożenie dla zdrowia dzieci i kobiet w ciąży.

 

Przemysł telekomunikacyjny powinien podjąć natychmiastowe kroki w celu zmniejszenia emisji promieniowania elektromagnetycznego (EMR) z telefonów i unikać oferowania swoich produktów dla dzieci. “

Do tej pory badania naukowe przyniosły ponad 200 badań sugerujących szereg zagrożeń dla zdrowia. Należą do nich:

zmniejszona płodność

Pochodzą one z wielu instytucji akademickich na całym świecie.

guzy mózgu

inne nowotwory

wady genetyczne

 

W przeglądzie długofalowych skutków zdrowotnych, opublikowanych przez międzynarodową grupę naukowców w Chirurgicznej Neurologii (orig. Surgical Neurology) stwierdzono, że istnieje związek między długotrwałym użytkowaniem telefonów komórkowych a nowotworami mózgu rozwijającymi się po tej samej stronie głowy, w której przylega telefon w czasie rozmów.

Badania Światowej Organizacji Zdrowia (Interphone) opublikowane w 2010 roku wykazały, że korzystanie z telefonu na dłużej niż pół godziny dziennie przez dziesięć lat zwiększa ryzyko guza mózgu.

 

Dwóch z wiodących naukowców badań Interphone opublikowało dokument stwierdzający, że przyjęcie “prostych i tanich środków, takich jak korzystanie z wiadomości tekstowych SMS, zestaw głośnomówiący i / lub tryb głośnomówiący w telefonie może istotnie zmniejszyć ryzyko narażenia mózgu przez telefony komórkowe ” i jest wskazane.

Większość badań, w których nie stwierdzono zagrożeń dla zdrowia tylko studiowała krótkotrwałe efekty.

Dzieci są bardziej wrażliwe

Przenikanie promieniowania dla dorosłego, 10-letniego dziecka i 5-letniego dziecka. Gandhi i wsp. 1996

Bardzo niewiele badań oceniało skutki zdrowotne używania telefonów komórkowych u dzieci, choć wszystkie dowody – i znajomość różnic anatomicznych u dzieci – sugeruje, że są one w grupie podwyższonego ryzyka.

Dzieci pochłaniają około 60 procent więcej promieniowania w głowie niż dorośli (De Salles i wsp. 2006). Ich niedojrzały układ nerwowy sprawia, że dzieci są bardziej podatne na długofalowe skutki. Bo rozpoczęcie stosowania telefonów komórkowych w młodym wieku, zwiększa ich ekspozycję i bezbronność w ciągu całego życia.

Te skany pokazują, jak promieniowanie wnika głębiej w głowy dzieci i im one są młodsze, tym bardziej głęboko to promieniowanie wnika.

Jedno z badań z pisma International Journal of Oncology ust (Hardell et al. 2011) wykazało, że młodzi ludzie, którzy zaczynają używać telefon przed 20 roku życia są pięciokrotnie bardziej narażeni na złośliwe guzy mózgu niż ci, którzy nie używają telefonu.

 

 

 

Wyniki nie są jednoznaczne z powodu małej liczebności próby.

Co na to rządy różnych krajów?

Brytyjski Departament Zdrowia zaleca, aby dzieci poniżej 16 roku życia używały telefony komórkowe tylko na krótkich podstawowych połączeniach.

Francuski rząd zakazał reklamy telefonów komórkowych przeznaczonej do dzieci poniżej 14 roku życia i stosuje zakaz telefonów komórkowych w szkołach

Europejska Agencja Środowiska zaapelowała do rządów, przemysłu i opinii publicznej do przyjęcia środków w celu zmniejszenia narażania dzieci.

Izraelski parlament zalecił program edukacyjny aby ostrzec uczniów o potencjalnych zagrożeniach związanych z używaniem telefonów komórkowych.

San Francisco przegłosowało przepisy zobowiązujące producentów telefonów do obowiązkowego etykietowania o promieniowaniu telefonów komórkowych.

 

Co my możemy zrobić?

 

Postarać się by dzieci były świadome zagrożenia,by unikały długotrwałych rozmów

Uświadomić dzieciom,że wtedy kiedy nie ma zasięgu to promieniowanie jest większe

Dostępnymi środkami prowadzić szeroko pojętą edukacje, dla dzieci i rodziców

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moje dzieci często grają w gry na moim telefonie. Pozwalam im ponieważ zainstalowałam tam kilka gier edukacyjnych, które są bardzo bezpieczne. Mogę Wam polecić między innymi:

Howling Mouse - gra dedykowana przez National Geographic. Przepiękna grafika, fajne filmy a także wciągająca platformówka, w którą samej zdarza mi się pograć ;)

Cut The Rope - mamy za zadanie nakarmić małą żabkę. Niektóre zagadki są łatwe ale potem zaczynają się schodki. Jest wiele różnych wersji tej gry

Tiki Totems - jedynie na Iphona . Fajne logiczne gierki, bardzo dużo ciekawych zagadek.

Lokomotywa Juliana Tuwima

Jeśli nie wiecie co można dać swoim dzieciom do grania co nie polecam wejść na tę stronę:

yourapps.info/gry-na-telefon

Będziesz mogła na niej poczytać recenzje poszczeólnych gier i sama ocenić co będzie odpowiednie dla Twoich maluchów a co nie. Sama zawsze staram się zapoznać się z takimi informacjami zanim zdecyduję się coś dać moim maluchom ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się, że jeżeli dziecko ma już korzystać z telefonu, to z umiarem. Niech się nacieszy trochę zwykłym dzieciństwem a nie od razy wchodzi w ten świat.

 

Pozdrawiam,

Vivabus

Share this post


Link to post
Share on other sites

No właśnie przy temacie telefonu i szkoły!

Czy sądzicie, że dziecku kupując drogi telefon to czasem nie lekka przesada! Myślę, że taki zamiennik jak na http://goophones.pl w zupełności mu wystarczy?

Słyszałam, że wbrew pozorom to są bardzo dobre telefony!

Co sadzicie o telefonach dla dzieci i jakie powinny one być?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie powinny być drogie. Manta ma w ofercie kilka fajnych smartfonów, czytaliście opinie o smartfonach Manta? Dla mnie ciekawe jest to zestawienia smartfonów http://www.manta.com.pl/pl/4-smartfony - każdy wybierze model dla siebie, za nieduże pieniądze, a z parametrami porównywalnymi z droższymi markami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem zupełnie bezpieczne. Ale należy pamiętać o jednej istotnej rzeczy - najważniejszy jest umiar. Nie można pozwolić by dziecko całymi dniami grało na telefonie w gry czy przeglądało internet bo siłą rzeczy po jakimś czasie odbije się to na wzroku, a nikt nie chce by jego pociecha już w wieku ośmiu czy dziesięciu lat zaczęło nosić okulary bo wcześniej sporo czasu spędzało gapiąc się czy to w ekran komputera, smartfonu czy telewizora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Telefon do kontaktu z dzieckiem – tak, droga zabawka pochłaniająca całą uwagę dziecka – zdecydowanie nie. Ważne jest żeby telefon miał wszędzie zasięg, więc ja stawiam na TMobile – chyba najrozleglejsza sieć nadajników. Do tego mają od jakiegoś czasu fajny zwyczaj niedodawania niczego do abonamentu. Mówię o zwyżkach obecnych u pozostałych operatorów – opłatach za papierową fakturę czy nieterminowe regulowanie należności. Przy dwóch i więcej abonamentach może się z tego uzbierać spora kwota.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawe podsumowanie.

Nawiasem mówić chyba nie ma ram bezpieczeństwa, które dawałyby pełen komfort. Trzeba jednak zaznaczyć, że chyba więcej osób uważa tego typu sprzęt za bezpieczny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę, że dzieci są obecnie bardzo inteligentne i warto wybrać taki pakiet, aby czuć się bezpiecznie MIX/Prepaid

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja moim kupiłem taki masywny pokrowiec na telefon, nawet podczas upadku czy zalania nic mu się nie stanie. Tylko nie polecam kupować dużego telefonu bo w połączeniu z tą obudową o której mowie wyjdzie wielka cegła z niego :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Żadna elektronika nie jest bezpieczna dla dzieci, bo bardzo uzależnia. Dodatkowo udostępniając Internet dziecko może napotkać materiały pornograficzne, hazardowo i inne różne złe, przykre i niebezpieczne treści. Zainwestujcie w filtry rodzinne na swoich routerach :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niekoniecznie każda elektronika jest zła, jeśli stosujemy ją z umiarem, to wręcz przeciwnie - może się okazać bardzo przydatna. Ja na przykład kupiłam ostatnio swojej córce iphone'a - http://ispot.pl/iphone-iphone-6s-plus. Był w promocji, a uważam, że moja córka jest na tyle dojrzałym dzieckiem, że będzie w stanie rozsądnie z niego korzystać. Pamiętajcie, że rodzic nie powinien być policjantem, a przynajmniej nie tylko. Dziecku warto okazać zaufanie, wierzcie mi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po co małemu dziecko telefon komórkowy? Uważam, że to nie jest dobry pomysł. Lepiej poczekać jak dziecko podrośnie i pójdzie do szkoły

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uważam, że dziecku, które chodzi do szkoły, powinniśmy kupić telefon. Sami będziemy się z tym dobrze czuli. Ważne jest jednak to, aby taki telefon odpowiednio zabezpieczyć przed uszkodzeniami: czytaj więcej. Moim zdaniem szkło hartowane i etui to podstawa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawa sytuacja z tymi telefonami komórkowymi, nie wiedziałem że taka sytuacja się zdarza, muszę swojemu dzieciakowi zabronić używać takich telefonów !

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

×