Skocz do zawartości
uszatek

Halloween trochę o tym świecie

Polecane posty

Tradycja Halloween pochodzi z Anglii, a nazwa wywodzi się od slow All Hallows Eve - Wigilia Wszystkich Świętych (święto przypada 31 października). Do Stanów Zjednoczonych Ameryki przybyła w XIX stuleciu, a swe korzenie ma w obrzędach celtyckich. Kiedyś w wigilie Dnia Wszystkich Świętych palono ogniska a dzisiaj mamy lampiony, odprowadzano dusze zmarłych do granic miasta i uwalniano zmarłych od złych kotów i nietoperzy.

Jak wygląda świętowanie Halloween?

Male dzieci wycinają* otwory w dyni, wydrążają środek i robią lampion.* kładą*je na zewnątrz domu przed drzwiami.

Zdobią mieszkania w rożne przerażające stwory.Gdy dzieci sie juz przebiorą w swoje stroje np. wampira, ducha, itd. Ida* od domu*do domu.**Tam*na dzieci*czekają z cukierkami inni*rodzice . Dzieci ktore zapukają do drzwi wołają: \"Trick-or-treating\", co oznacza psikus albo poczęstunek. Ludzie otwierający drzwi dają dzieciom słodycze lub owoce.

Trick-or-treating

U mnie sie obchodzi :mrgreen: tradycyjnie mam dyne pod drzwiami i kosciotrupa na drzwiach, maly chodzi z innymi dziecmi zbierac slodycze w przebraniu

mi tez sie nie podoba ten zwyczaj. Zawsze wszystko musimy sciagac od kogos, jakby polskich fajnych nie bylo...

monikarz, ja wiem ze jest ci ciezko, ale ja niemoge zabronic dla syna obchodzenia tego swieta, wkoncu to dla niego niezla zabawa jest.I czy mi sie to podoba czy nie swieto jest.

a ja musze sie pochwalic ze w podstawowce tesz chodzilismy ze znajomymi po domach, po najbogatszej dzielnicy w Gdyni, bylo bardzo przyjemnie, wesolo. Zdarzalo sie, ze ludzie nas przepedzali z miotlami ale bylo tez tak ze zapraszali na ciastko i herbatke albo dawali garsci slodyczy :mrgreen: bardzo mi sie to podobalo. W zeszlym roku zapomnialam o tym swiecie i dzieci przyszly a ja nic dla nich nie mialam to napisali mi kartke na drzwiach, ze w tym domu straszy :oops: w tym roku bede pamietac i zaopatrze sie w jakies cuksy. Sama wycinam dyni oczy, nos i buzie i wstawiam w srodek swieczke i stawiam na oknie.

chcialabym zeby u nas bardziej sie przyjal ten zwyczaj :mrgreen:

Gość renet

To jest fajna zabawa dla dzieci ale i niebezpieczna bo na osiedlach sa wyrostki ktore takie dzieci okradaja i dla zabawy moga zrobic krzywde. :!:

Gość Pendrak

Ciekawe co jeszcze wymysla to tylko nie potrzebne zbijanie kasy z czlowieka :evil:

Tak kup to i tamto a i nie zapomnij bo w przedszkolu sie zbieraja o i kostium.

Skad ja mam brac na to wszystko kase. Niepotrzebne swieto tyle mamy swoich, ze wystarczy.

Gosciu ale ludzie sa weseli wtedy a i tak my potrafimy wiecznie narzekac itd wiec jak ma to nam jakas radosc przyniesc albo naszym dzieciom to czemu nie?? - nie mam nic przeciwko a fakt ze w szkolach i przedszkolach to nastepny pretekst ze hajs sciagnac :-/

Zauważyłam właśnie że Halloween ma coraz więcej zwolenników:D

W zeszłym roku starsze dzieciaki chodziły poprzebierane po domach w mojej okolicy i mówiły: "Cukierek albo psikus":D Daliśmy im chyba tylko żelki. Kompletnie byliśmy nie przygotowani:o ale w tym roku na wszelki wypadek zaopatrzę się w cukierki:D

Słyszałam też że wiele osób: dorosłych, dzieci wybiera się na bale Halloween. A w sklepach można znaleźć przeróżne gadżety Halloween.

Znalazłam taką mroczną;) stronę: Halloween - zwyczaje wigilii Dnia Wszystkich Świętych - WP.PL

Można na niej znaleźć np: Mroczne maski na bal do wydrukowania:D

Oczywiście polecam też takie pomysły na tą okazję;):

http://www.lobuziak.pl/rodzice/nasze_pomysly/page_9.html

http://www.lobuziak.pl/forum/artystyczne-inspiracje/2889-pomysa-y-na-halloween.html#post61097

http://www.lobuziak.pl/forum/przepisy/2890-koktajl-na-halloween.html#post61094

http://www.pastrywiz.com/halloween/