Skocz do zawartości

Polecane posty

mam dwoch kuzynow z ADHD. Maja po 11 i 10 lat. Kiedy wujek poszedl z nimi do psychologa (bo nie wiedzial co sie z chlopcami dzieje) lekarz powiedzial tak: " wie pan chorobe ADHD diagnozuje sie raz na kilka tysiecy dzieci a pan ma tego pecha, ze ma pan dowch na raz..." :roll:

szczerze to zawsze nas bawili kuzyni, byli nieznosni, niegrzeczni i zawsze bylo ich wszedzie pelno, myslelismy ze taki maja charakter ale te 5-7 lat temu nie wiedzielismy, ze to choroba.

[ Dodano: 3 Listopad 2006, 21:29 ]

czy ostatnio dosc czesto diagnozowana ja mysle, ze jest to "przereklamowana" choroba i czesto sie ja myli z bezstresowym wychowaniem

Jesli wezmiesz pod uwage sposob jej leczenia to raczej nie sadze by lekarze wyciagali tego typu medykamenty bez pewnosci co do diagnozy. Oczywiscie sa wyjatki, ale to ze wszystkim

Mój starszy synek ma adhd i nie tylko (nerwica natręctw do tego). Służę wszelka rada, pomocą w tej kwestii. Trochę już przeszliśmy razem, walczymy nadal.

Gość renet

nieszki, może byś coś bliżej napisała jakie są pierwsze objawy tej choroby bo zapewne niektóre :?: mamy może mają dzieci chore, a o tym nie wiedzą.

Witajcie o objawach napisze wieczorkiem, nie ma sprawy. Teraz troche w biegu jestem

A co do natrectw to masa tego byla, mycie, rak, wycieranie kantow wszlekaich (to jest non stop), bieganie do ubikacji, sprawdzanie czy drzwi sa zamkniete, czy plecak jest zamkniety, zapisywanie wyrazow na karteczkach, nosil ze soba plecak caly czas ze swoimi skarbami. Zadawal pytania codziennie wieczorem te same i odpowiedz nie mogal sie zmienic, bo wpadal w histerie. I pewnie jeszcze cos by mozna dopisac.

Kuba bierze leki, jest lepiej po nich, niestety nie udalo mi sie tego uniknac, choc bardzo bym chciala. Ale wazne, ze on lepiej funkcjonuje, bo on mnie prosil juz o pomoc, nie dawal sobie rady, natrectwa zdominowaly jego codziennosc.

Wiecej o adhd wieczorkiem

W klasie mojej Pauliny jest chlopiec z adhd.

Przysparza on wiele klopotow,bo jest bardzo agresywny.

Rzuca sie z piesciami na innych bez powodu i pozostaje bezkarny.

Kiedys jak sie rzucil na moja Pauline to z trudem go od niej odciagneli.

A dzisiaj wykrecil jej srodkowego palca tak ze caly spuchnal i musiala isc do higienistki go

zabandazowac.Oczywiscie nauczyciele rozkladaja rece bo nic nie moga mu zrobic.

Uczniowie skarza sie na niego ze jest na specjalnych warunkach bo inni za zle zachowanie dostaja

uwagi a on nie,kiedy ma dostac jedynke zaczyna wpadac w histerie wiec tez mu uchodzi plazem.

Ja rozumiem choroba choroba ale czy to nie jest nie fair w stosunku do innych uczniow?

Bardzo dobrze pamietam pewnego kolege ze szkolnych lat w podstawowce. Wyroznial sie zachowaniem wsrod calej naszej klasy . Nieustannie ruszal pod lawka nogami , podrywal sie z miejsca , zdarzalo mu sie spacerowac po klasie. Kiedys na przerwie wbiegl w szklane drzwi bo nie zauwazyl ich przed soba. Nie potrafil skupic

uwagi na zajeciach , dekoncentrowal nas wszystkich i skutecznie wyprowadzal z rownowagi wszystkich nauczycieli. Zawsze mial nagane z zachowania a nigdy zadne z nas nie wiedzialo i nawet nie probowalo sie dowiedziec dlaczego nasz kolega taki wlasnie jest. Akceptowalismy jego impulsywnosc a moze po prostu z czasem przyzwyczailismy sie do jego zachowan.

ADHD czyli zespol nadpobudliwosci psychoruchowej z deficytem uwagi lub HD – zespol hiperkinetyczny wystepuje w trzech typach :

- Z przewaga nadruchliwosci i impulsywnosci ( obserwowane glownie u malych dzieci) ;

- Z przewaga zaburzen koncentracji uwagi ( czesto u mlodziezy i doroslych) ,

- typ mieszany noszacy cechy wyzej wymienionych typow oraz chwiejnosc emocjonalna.

Wiekszosc charakterystycznych cech typowach dla zachowan dzieci z ADHD to m.in :

Ciagly ruch ( bezcelowe chodzenie, przymusowe wymachiwanie rekami, stale dotykanie przedmiotow) lub zmiana zajecia a wiec przerzucanie uwagi z obiektu na obiekt , nie sluchanie polecen , pochopnosc , zuchwalosc, nieopanowanie, wybuchy zlosci ,osobowosc antyspoleczna.

We wczesnym dziecinstwie pojawiaja sie klopoty ze snem , jedzeniem, opoznieniem mowy , w wieku pozniejszym moga dochodzic problemy szkolne a skutkiem tego sa czesto konflikty z innymi uczniami i nauczycielami. Nalezy rowniez pamietac ,ze w przypadku dzieci z zespolem nadpobudliwosci o wiele czesciej dochodzi do kontuzji i wypadkow.

Przyczyn ADHD moze byc wiele : genetyczne (najwieksze znaczenie ) ; zaburzenia funkcjonowania rodziny ( np. chroniczny brak czasu dla dziecka, choroby psychiczne w rodzinie ,chaos w wychowaniu , konflikty ,trudne warunki mieszkaniowe , halas, programy telewizyjne , wychowanie w placowkach i instytucjach ) ;

czyniniki okoloporodowe ( infekcje ,alkoholizm , nikotyna, nieprawidlowy ogolny przebieg ciazy) ; alergie pokarmowe.

ADHD wystepuje z czestotliwoscia 3-5 % u dzieci w wieku 7 -13 lat, jednakze same objawy nie wystarcza do rozpoznania zespolu nadpobudliwosci psychoruchowej . Potrzeba do tego wspolpracy rodzicow, nauczycieli ,psychologow i lekarzy aby podstawic wlasciwa diagnoze przy ocenie medycznej ,wywiadzie klinicznym , ocenie zachowania spolecznego i rozmowie. Zarowno dla rodzicow jak i nauczycieli istnieje wiele wskazowek jak zapewnic dziecku z ADHD atmosfere spokoju i bezpieczenstwa , jak wychwywac uczyc i zyc np. poprzez staly plan dnia ,zasade 3 R ( rutyna ,regularnosc ,repetycja) ;

przez rozne terapie , diete , leczenie farmakologiczne czy inne

To jest bardzo ogolne streszczenie , sam temat bardzo zlozony i kontrowersyjny ,mozna dyskutowac i wspierac sie wszak kazde dziecko z ADHD to przeciez indywidualny maly czlowiek. Intencja tej publikacji bylo to aby z wyzej wymienionych wiadomosci wyplynal wniosek. O ile brak samokontroli u dziecka , temperament, zaburzona dynamika dzialania moga bliskim sprawiac klopoty , powody do zdenerwowania tak i o tym nalezy pamietac ,dziecko z ADHD bardzo latwo jest zranic , sprawic przykrosc upokorzyc a sa to dzieci bardzo wrazliwe i wbrew pozorom delikatne. Dzieci z zespolem nadpobudliwosci psychoruchowej z deficytem uwagi nalezy akceptowac tym bardziej ,ze odrzucenie powoduje wzmozona reakcje zwrocenia na siebie uwagi. Nie powinnysmy dodatkowo potegowac u nich odczucia osamotnienia, zagubienia czy tez wlasnym zachowaniem doprowadzac dziecko do smutku , poglebic poczucie winy.

Ich niezaleznoscia trzeba odpowiednio pokierowac a mozna uzyskac zdumiewajace rezultaty. Osoby , ktorych dotknelo ADHD to m.in Salvador Dali , Pablo Picasso,Winston Churchill ,Ernest Hemingway,Albert Einstein a wiec osoby bardzo zdolne i tworcze.

Zapraszam do wspoltworzenia forum ,ktore jest w calosci poswiecone tej tematyce.

Gość renet

Moj syn jak chodzil do szkoly to jeszcze sie o tej chorobie nie mowilo ale mowilo sie ze dziecko jest nadpobutliwe i fakt ze taki byl potrafil w ciagu lekcji z 10 razy wstawac do kosza na smieci aby tylko sie ruszac nie zwracal uwagi na to co nauczyciel mowil byl caly czas jakis rozkojazony i niestety to wplywalo na jego oceny.

Marzeczek, to o czym piszesz jest niedopuszczalne. Jest w tej klasie nauczyciel wspomagajacy? czy to nie jest klasa integracyjna? Jak wyglada wspolpraca rodzicow?akie rzeczy nie powinny miec miejsca, adhdowiec nie jest nietykalny, a juz napewno nie jest bezkarny i w zadnym wypadku nie powinny go obowiazywac inne zasady. Ja osobiscie walcze bardzo, zeby Kuba miala takie same zasady jak inni, nie ma taryfy ulgowej, w zyciu takiej taryfy pozniej nikt mu nieda. Jemu jest tylko trudniej stosowac sie do zasad, ma wiecej wpadek, ma "latke", nie ukrywam, ale ja walcze o niego, ale ucze go zasad. Ja caly czas mocno podkreslam ADHD NIE ROWNA SIE AGRESJI, agresja moze byc wynikiem nie leczonego adhd. Mojemu synowi tez zdarza sie zaatakowac, ale nigdy pierwszy nie uderzy, jak jest sprowokowany owszem, ale umie tez zapanowac, najgorsza jest agresja slowna, wiecie kazde dziecko ma jakis tam zasob slow niecenzuralnych, ale potrafi sie pohamowac adhdek niestety nie. Ale Kuba ZAWSZE ponosi konsekwencje swoich czynow.

Marzeczek napisz cos wiecej, moze bede mogla jakos pomoc.

[ Dodano: 10 Listopad 2006, 21:00 ]

No dobra, co do objawow, to nie bede tak do konca opisywala tego a podstawie mojego dziecka, gdyz on jest mocno "wymieszany", padlo nawet kiedys podejrzenie autyzmu, ale wykluczone.

sa trzy grupy objawow: w sferze zaburzen w koncentracji uwagi, nadmierna ruchliwosc i impulsywnosc. Wazne jest, ze objawy powinny wystepowac w co najmniej dwoch srodowiskach, przez okolo pol roku.

No dobra nie bede pisac za bardzo ksiazkowo, wiec zaczerpne troche z mojego domoweo przykladu. Kuba nie moze usiedziec w miejscu, ciagle jest w ruchu, nawet jak siedzi to macha rekami i nogami, nawet przy obiedzie nie wysiedzi, mowi to co mysli, nie zastanowi sie czy moze kogos urazic, bardzo impulsywnie reaguje na wszytsko, wystarczy iskra, nawet to ze pomysli, ze ktos go specjalnie potracil i wybucha, jest bardzo glosny, ogomne ma trudnosci z koncentracja, nie konczy zadan rozpoczetych, trzeba mu przypomina co ma zrobic kilka razy, najlepiej jedna rzecz naraz inaczej nie zapamieta.Rozprasza sie latwo, nie przewiduje konsekwencji tego co robi, np. wbiega na ulice nie ogladajac sie. Najgorzej jest w szkole, ale panie radza sobie swietnie, mamy system punktowy wprowadzony, Kuba zbiera punkty, ktore potem wymienia na nagrody.

Poza tym jest kochany, inteligentny, wrazliwy, usmiechniety, kolezenski.

Wiecie co tych cech jest tyle, ze nie sposob wymienic, to jest mnostwo rzeczy.

Jakby ktos z forumowiczow mial jakis problem jak chetnie sluze pomoca, oczywiscie jesli admin nie ma nic przeciwko temu :-D

O ile brak samokontroli u dziecka , temperament, zaburzona dynamika dzialania moga bliskim sprawiac klopoty , powody do zdenerwowania tak i o tym nalezy pamietac ,dziecko z ADHD bardzo latwo jest zranic , sprawic przykrosc upokorzyc a sa to dzieci bardzo wrazliwe i wbrew pozorom delikatne. Dzieci z zespolem nadpobudliwosci psychoruchowej z deficytem uwagi nalezy akceptowac tym bardziej ,ze odrzucenie powoduje wzmozona reakcje zwrocenia na siebie uwagi. Nie powinnysmy dodatkowo potegowac u nich odczucia osamotnienia, zagubienia czy tez wlasnym zachowaniem doprowadzac dziecko do smutku , poglebic poczucie winy.

Jak milo mi sie to przeczytalo, pieknie napisane, a niestety malo ludzi to stosuje, malo ludzi potrafi tak traktowac nasze dzieciaki, Przewaznie sa postrzeganie jako niegrzeczne niewychowane, a wine zrzuca sie na rodzicow. Ja sama mam duze opory w chodzeniu z moim synem w rozne miejsca, bo mam wrazenie, ze wszyscy na mnie patrza i oceniaja, co za wyrodna matka, nie potrafi sobie z dzieciakiem poradzic. To jest naprawde ciezka praca, ja moze angazuje sie wiecej niz inni, gdyz dzialam w tym srodowisku, ale robie to wszytsko zeby pomoc mojemu dziecku i innym tez.

dziekuje za ten artykul, za mile slowa.

Nieszka jest to zwykle gimnazjum ,nie integracyjne.

Nie ma tez zadnego nauczyciela wspomagajacego.

Tydzien temu bylo zebranie rodzicow na ktorym byl poruszany ten temat,

ale wychowawczyni(bardzo mlodziutka zreszta) byla bezradna i powiedziala ze nasze dzieci musza byc dla niego

wyrozumiale,bo on moze zrobic komus albo sobie cos zlego.

Dzisiaj moj maz kiedy sie dowiedzial ze Paulina ma przez niego skrecony palec powiedzial i ze pojdzie

w poniedzialek w tej sprawie do szkoly a Paulina na to ze nie ma sensu bo on ma adhd i nic mu i tak nie zrobia.

Czysty obled. :evil:

Nie no szok normalnie, ale wiem, ze takie rzeczy maja miejsce, adhd wymowka na wszytsko. Ten dziecia nie jest bezkarny, powiem wiecej, on jest koszmarnie zagubiony, dzieci bez sztywnych zasad i regul traca poczucie bezpieczenstwa. Co rodzice? Probuja cos zmienic, czy na orzeczeniu skonczyli? On nie moze krzywdzic innych dzieci. Moze psycholog albo pedagog by umial pomoc? Moze jest jakas metoda pracy z nim? Sa wskazowki dla nauczycieli jak pracowa z takimi dziecmi,sa standardy pracy z dziecmi z adhd, ale pani samej bedzie ciezko bez wspolpracy rodzicow. Nie moze byc takie tlumaczenie, ze on ma adhd i nic mu nie zrobia, to nie jest swieta krowa. Zastanawiam sie jak pomoc zarowno Wam jak i temu chlopcu, bo najprosciej jest usuwac ze szkol, ale to nie metoda, w ten sposob dziecku nie pomozemy. Marzeczek, a skad jestes, z jakiej miejscowosci? Nie doczytalam sie jeszcze.

Ten chlopiec jest juz duzy i praca z nim bedzie trudniejsza, ale nie niemozliwa. Daj znac gdzie jest ta szkola, moze uda sie cos zdzialac.

Rozmawialam z Paulina na ten temat i ona prosila mnie zeby nie podawac

ktora to szkola bo nie chce miec klopotow. :roll:

Szkoda, ja nie myslalam o robieniu z tego sprawy, ale z Polsce jest mnostwo ludzi z podobnymi problemami. Juz sama nie wiem. Moze podaj pani nauczycielce link do portalu, ktory mam w sygnaturce, moze uda nam sie chociaz ten sposob pomoc, moze ja da rade wesprzec w pracy. Tam jest kilku nauczycieli, ktorzy pracuja z adhdowcami, sa rodzice.

Agnieszka , pamietasz moze co na poczatku Cie zaniepokoilo ? Na co zwrocilas uwage i mniej wiecej w jakim okresie pojawily sie pierwsze oznaki ? Ciesze sie ,ze odwaznie o tym piszesz , wazna jest swiadomosc spoleczenstwa w tym temacie.

Nasze problemy tak naprawde zaczely sie w przedszkolu w pierwsze grupie, potem uswiadomilam sobie, ze tak naprawde zaczelo sie wczesniej. Kuba malo spal, byl w ciaglym ruchu, nie umial sie niczym bawic, kazda zmiana byla trudna (np nowy fotelik samochodowy musial stac dwa tygodnie w domu, bo Kuba za nic nie chial wsiasc do niego to samo z innymi samochodami, byla histeria). W przedszkolu izolowal sie od dzieci, byl rowniez w ruchu, niczym sie nie interesowal, nie rysowal, nie umial wejsc do grupy dzieci, nie bral udzialu w zajeciach, byl inny. Rano niemoglam go zostawic w innej grupie, siezielismy i czekalismy na pania. Bal sie przedstawien, teatrzykow, petard, nie nosil nic z guzikami - co zreszta zostalo do dzisiaj. A jednoczesnie, wrazliwy, kochany, mial swoje ukochane tramwaje, o ktorych mogl mowi w nieskonczonosc, bawil sie tylko tramwajami.

Trafilismy do poradni dla dzieci autystycznych i tam autyzm wykluczono, a stwierdzono adhd. I wtedy ruszylismy z miejsca, szualismy terapii, pomocy, do zerowki Kuba poszedl do przedszkola terapeutycznego i to byl nasz krok milowy naprzod. Teraz sa ciezkie bardzo momenty, ale idziemy do przodu.

Moim zdaniem po prostu trudno jest odroznic dziecko z ADHD od niegrzecznego, ale najgorsze co mozna zrobic to zaczac sie przejmowac ludzmi. Zwlaszcza tymi na ulicy. Niby kto ma prawo oceniac innych?

W Polsce niestety wielu nauczycieli nie ma odpowiedniego przygotowania pedagogicznego. W zasadzie wiekszosc. Zreszta wielu nie ma talentu do pedagogiki. W moim miescie skrot WSP byl rozszyfrowywany jako Wspomaganie Seksualne Politechniki. Trafialo tam wiele osob tylko po to, zeby isc na studia. Ostatnio po tej tragedii Anii uslyszalem zdanie trzydziestoletniego nauczyciela, ktory stwierdzil, ze jak on nie moze przylac uczniowi to jak ten ma miec do niego szacunek? Nie wiem, ja po tych slowach stracilem szacunek do niego. W koncu Wojtyla przeciez nie zbudowal szacunku do siebie goniac od kraju do kraju i wystawiajac stopy do calowania, bo jak nie to wpier..

dziecko z adhd tez moze byc niegrzeczne, to dwie rozne rzeczy, ale wiem, ze ciezko odroznic, a poza tym wiele ludzi, rodzicow ma niezla wymowke na zachowanie swojego dziecka, nie da sie ukryc i to jest najbardziej wkurzajce, bo potem jest latka na wszytskich.

Latki sa popularne, lubimy je przypinac. Ja jestem jedynakiem i moze dlatego mam gdzies co o mnie mowia. A o kazdym zazwyczaj cos zlego mowia, czy w miescie czy na wsi. I co z tego? Mam ich gdzies. Nikt nie siedzi w moich butach.

Gość renet

Jakby kazdy sie przejmowal tym co ludzie mowia to by bylo zle niech kazdy zastanowi sie nad swoim wychowaniem a nie mysli o innych i ich ocenia.

Oj racja, racja. Ale dla mnie wazne jest jak nauczycielowi sie chce, jak szuka metod, jak rozmawia ze mna i wspolpracuje a jak to co wypracowalismy zaczyna dziala to juz rewelka. Ale niestety nie ma wielu takich nauczycieli, my chyba mamy szczescie.