Jump to content

Recommended Posts

Kolorowe glinki

Z powodzeniem wykorzystywano je nie tylko w celach estetycznych, ale również leczniczych. Pomagały w leczeniu ran i wykwitowi skórnych, kojeniu dokuczliwych bolów, łagodziły dolegliwości przewodu pokarmowego. Ba, leczono nimi nawet dezynterie i cholerę.

Współczesna nauka w dużym stopniu potwierdziła obserwacje naszych przodków. Skald glinek to istna tablica Mendelejewa najcenniejszych dla zdrowia i urody pierwiastków. Właśnie dzięki nim glinki maja tak znakomite właściwości regenerujące, absorpcyjne, stymulujące i bakteriobójcze.

Ich współczesna kosmetyczna kariera rozwija sie nieprzerwanie od 40 lat. Glinkowe maseczki na twarz i okłady na ciało są jednym z podstawowych zabiegów oferowanych przez gabinety kosmetyczne. Wykorzystuje sie je tez do produkcji rozmaitych preparatów pielęgnacyjnych cenionych zwłaszcza przez panie, które bardziej ufają naturze niż ultranowoczesnym cudom laboratoriów chemicznych.

O kolorze glinki i jej działaniu decyduje zawartość składników.

Glinka zielona to najbardziej „zasłużona” z glinek. Zawiera aż 20 soli mineralnych, wśród nich bezcenne dla skory związki krzemu, magnezu, wapnia i fosforu oraz cynk, a nawet selen i kobalt. świetnie wchłania zanieczyszczenia, dezynfekuje i goi, toteż sięgnijmy po nią, jeśli uskarżamy sie na cerę łojotokową i trądzik. Wygładza skore i jest niezwykle skutecznym orężem w walce z cellulitem. Jako jedyna z glinek jest zalecana przez specjalistów od naturalnych metod leczenia, a często także przez lekarzy, do wewnętrznego stosowania w przypadku rozmaitych schorzeń - głownie układu pokarmowego.

Glinka biała – ma wyjątkowo dużo aluminium. Jest niezastąpiona w pielęgnacji skóry wrażliwej oraz suchej ze skłonnością do powstawania zmarszczek. Uwaga, jeśli stosujemy ja w postaci sypkiej maseczki, by zintensyfikować jej korzystne działanie, dodajmy do niej kilka kropel oliwki.

Glinka czerwona. Ta przebogata w krzem, żelazo, mangan, potas, tytan glinka szczegolnie dobrze działa na tłustą i mieszana, a jednocześnie wrażliwą cerę. Lagodzi trądzik różowaty i zapobiega pękaniu naczynek krwionośnych.

Glinka żółta. Skaldem przypomina glinkę czerwona, ale zawiera więcej żelaza. Stosuje sie ja do wrażliwej cery tłustej oraz normalnej. Lagodnie złoszczą i dotlenia skóre.

Glinka różowa. Najmłodsza z rodziny glinek powstała z laboratoryjnego połączenia glinki białej i czerwonej. Stosuje sie ja do pielęgnacji delikatnej i skłonnej do alergii skory. Swietnie odpręża ja i koi.

Specjalisci odradzają eksperymenty z mieszaniem glinek. Jesli cera jest mieszana lub miejscowo zmieniona nakładamy je tylko na te miejsca, dla ktorych sa przeznaczone. Możemy natomiast dodawać do glinek napary z ziół, np. dziurawca czy nagietka, by poprawić ich właściwości lecznicze.

Kosmetyki z glinkami (kremy, maseczki, a nawet szampony) znajdziemy na polkach drogerii, ale najwięcej w zielarniach i aptekach. (PAI)

Ja mam mieszana cerę skłonną do wyprysków i często stosuje właśnie maseczki z zielonej glinki. Bardzo lobię maseczki:

maseczkę Dermaglin, Zielona glinka kambryjska oraz maseczkę oczyszczająco - odżywczą Dermaglin Zielona Glinka Kambryjska Jedwab Jojoba Oil.

Czasem kupuje też zielona glinkę Argiletz- jednak po niej skora twarzy mnie piecze i jest bardzo sucha.

Na moja cerę jednak działają one bardzo korzystnie. Moja skora robi sie po nich gładką, pomagają walczyć z wypryskami, oraz ładnie ja rozjaśniają.

ja używałam glinki z jadwigi, do cery suchej

efekt fajny tylko dużo zabawy przy zmywaniu

dlatego wolę maski algowe hydroplastyczne:)

Ja regularnie od kilku lat robię przynajmniej raz w miesiącu maseczkę z zielonej glinki. Cerę mam tłustą i często robią mi się wulkany.

Ja regularnie od kilku lat robię przynajmniej raz w miesiącu maseczkę z zielonej glinki. Cerę mam tłustą i często robią mi się wulkany.

Ja też apferina od kilku lat regularnie robię sobie maseczkę z zielonej glinki, moja cera też niestety właśnie ma skłonności do wyprysków.

Co jakiś czas też w okresie jesienno zimowym stosuję maseczkę z aspiryny.

Rozpuszczam aspirynę (taka zwykłą) w łyżce wody przegotowanej i nakładam to na buzię- szczególnie- czoło, brodę, bo tam robi mi się najwięcej wyprysków. Ta maseczka aspirynowa jest też świetna na wypryski:D tylko że po niej trzeba stosować na dzień kremy z filtrami, bo aspiryna zawiera przecież kawas acetylosalicylowy.

apferina a Ty jakie stosujesz maseczki z zielonej glinki?

Nadin ja kupuję glinkę w proszku, mieszam ją z wodą mineralną niegazowaną i papkę nakładam na paszczę. Jak zaschnie to zmywam. Wiem, że są jeszcze takie gotowe w formie pasty, ale takiej jeszcze nigdy nie robiłam. Mam za to taką z Avonu z minerałami z Morza Martwego. :)

Apferina, jak się sprawdza ta maseczka z Avonu?

Jak d mnie rewelacja. Zdecydowanie polecam, choć wiadomo, że cera cerze nie równa. ale ja jestem z niej bardzo zadowolona.

ja jestem na nia uczulona niestety

Ja niestety też jestem na nią uczulona mam po nie wysyp drobnych krostek na buzi, ale za to na twarzy mojej mamy to ona świetnie działa:)

Kupiłam też ją kiedyś mojej teściowej w prezencie ( w tym samym czasie co sobie, bo bardzo zachwalały sobie tą maseczkę moje koleżanki) i moja teściowa była z niej zadowolona:) a ma bardzo delikatną cerę.

Niestety nie wszystkie kosmetyki działają na wszystkich tak samo.

tez mam krostki :(

jednemy sluzy innemu nie na szczescie jest w czym wybierac:)

Ja najczęściej stosuję tę białą i zieloną co w aptece można dostać. Kiedyś koleżanka załatwiła mi taką dla kosmetyczek z dodatkiem rumianku, cudna tylko nijak nie mogę jej dostać.